Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, maskotka na dobre i złe chwile. 25 listopada 2024r. przedszkolaki oraz uczniowie klasy 1. uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły swoje ulubione pluszaki. Poznały historię święta, rozwiązywały zagadki muzyczne o misiach z bajek. Uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz wykonywali prace plastyczne. Na koniec zabaw dzieci zajadały się przysmakiem każdego misia- słodkim miodem. Ten dzień był pełen uśmiechu i wspaniałej zabawy.
Szkolna Liga Tenisa Stołowego
21.11.2024Z inicjatywy nauczyciela wychowania fizycznego Dominika Glicy zawiązała się w naszej szkole Szkolna Liga Tenisa Stołowego- dla chłopców oraz dziewcząt, która cieszy się wśród nich dużą popularnością.
W każdy czwartek, na długiej przerwie uczniowie rozgrywają swój mecz w dwóch grupach. Przegrany zespół odpada. Finały rozgrywek zaplanowane są przed końcem pierwszego semestru. Organizacja zajęć ma na celu kształtowanie uczciwej i czystej rywalizacji sportowej opartej na szacunku dla przeciwnika. To wyjątkowe zmagania zarówno dla samych zawodników, jak i dla kibiców. Wszystkim uczestnikom życzymy wielu wrażeń i pozytywnych emocji podczas rozgrywek!
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
21.11.202420 listopada nasza szkoła włączyła się w obchody rocznicy uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. Każdego roku, również wczoraj, przypomniano uczniom, jakie prawa dziecka zapisane są w tym dokumencie i jak ważne jest to dla nich samych. Wszystkie wymienione prawa zostały odświeżone w formie prelekcji, gier i zabaw. Dodatkowo wykorzystane zostały materiały edukacyjne z UNICEF. Dzień uczczono ubraniem w kolorze niebieskim, co stanowi symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
21
Finał ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”
19.11.2024W ostatnich tygodniach nasza szkoła aktywnie uczestniczyła w ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci, podejmując działania na rzecz lepszej ochrony dzieci przed przemocą. W pierwszym tygodniu listopada uczniowie klas młodszych wzięli udział w lekcji online Sieciakowa lekcja: Internet Mocy bez Przemocy!, podczas której poznali drużynę Sieciaków i dowiedzieli się, jakie zagrożenia czyhają na nich w Internecie, a także, jak mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo online. Kolejną bardzo ważną inicjatywą edukacyjną, mająca na celu zwrócenie uwagi na problem krzywdzenia dzieci, było spotkanie z funkcjonariuszką Komisariatu Policji w Kłomnicach. Policjantka uświadamiała uczniom, czym jest cyberprzemoc, wskazywała na niebezpieczeństwa i zagrożenia, jakie niesie ze sobą korzystanie z portali społecznościowych, jak również nawiązywanie kontaktów w sieci z osobami nieznajomymi. Poruszona została także kwestia odpowiedzialności karnej nieletnich. 19 listopada, w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci, rozstrzygnięty został szkolny konkurs plastyczny pn. „Bezpieczne dzieci w sieci”, celem którego było zwrócenie uwagi uczniów klas 1-3 na tematykę bezpieczeństwa w Internecie rozumianego jako umiejętne korzystanie z jego zasobów, jak też przeciwdziałanie cyberprzemocy. Wszystkie prace naszych wychowanków zostały nagrodzone dyplomami i drobnymi upominkami. Zwycięskie nagrody otrzymali:
Klasa 1.
Nikodem Benduch- miejsce 1.
Alan Chrapek- miejsce 2.
Marcjan Waszczyk- miejsce 3.
Klasa 2.
Oliwia Lizura- miejsce 1.
Alicja Zielonka- miejsce 2.
Miłosz Michalik- miejsce 3.
Klasa 3.
Mateusz Kępski- miejsce 1.
Natalia Kowalska- miejsce 2.
Julia Wilk- miejsce 3.
Finalną inicjatywę stanowiło podświetlenie budynku naszej szkoły na czerwono na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w
całej Polsce!
8
XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
15.11.2024Nasza szkoła kolejny raz brała udział w akcji edukacyjnej Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, który w tym roku przypadał na 15 listopada 2024r. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania- uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Uczniowie przygotowywali plakaty i tematyczne rekwizyty. Przed egzaminami aktywnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia w formie zabaw, łamigłówek, zagadek, gier interaktywnych oraz z gier z wykorzystaniem kart Grabowskiego pod opieką nauczycieli p. E.Wypych, p. M.Bielawskiej i p. A.Musiał. Na koniec uczniowie przystąpili do egzaminu z tabliczki mnożenia. Ekspertami Tabliczki Mnożenia 2024 zostali:
Klasa 3:
Oliwier Bekus
Mateusz Kępski
Natalia Kowalska
Julia Wilk
Klasa 4:
Dawid Lasak
Julian Tomczyk
Zuzanna Ziętal
Klasa 5:
Filip Dondela
Filip Sojda
Ernest Waszczyk
Klasa 6:
Zuzanna Biel
Igor Chrapek
Oskar Kolmas
Jan Kryński
Oliwia Raczyńska
Dawid Sojda
Ines Szrajber
Klasa 7:
Nadia Binek
Hubert Sobkowiak
Klasa 8:
Anna Drogosz
Martyna Kotowska
Szymon Suleja
Dawid Ujma
Julia Urbaniec
Jakub Waszczyk
Gratu
lujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
7
Ogólnopolski program wspierania aktywności fizycznej MAŁY MISTRZ
13.11.2024Jest nam miło poinformować, iż od września br. uczniowie klas młodszych rozpoczęli zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu wspierania aktywności fizycznej „Mały Mistrz”, którego formuła opiera się na realizacji sześciu bloków sportowych- sprawnościowych. Inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki, realizowana we współpracy ze Szkolnym Związkiem Sportowym, ma na celu nie tylko podnoszenie sprawności fizycznej, wsparcie zdrowia uczniów poprzez kształtowanie prawidłowych nawyków i postaw oraz zachęcenie ich do zdobywania nowych umiejętności, ale przede wszystkim podniesienie atrakcyjności zajęć wychowania fizycznego. Ponadto program umożliwia wymianę doświadczeń oraz rozwój personalnych kompetencji zawodowych pomiędzy nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej i nauczycielem wychowania fizycznego. W ramach funkcjonowania programu nasza szkoła otrzymała w tym tygodniu nowoczesny sprzęt sportowy, którego wykorzystanie z pewnością przyczyni się do poprawy kondycji fizycznej wśród najmłodszych uczniów. Dzięki temu wsparciu uczniowie będą mieli możliwość uczestniczyć w innowacyjnych, atrakcyjnych formach zajęć ruchowych, zdobywając nowe sprawności sportowe.
20
Międzynarodowy Dzień Niewidomych
13.11.2024Świat poznajemy za pomocą zmysłów, a co jeśli jednego z nich brakuje? Jak funkcjonuje osoba niewidoma i czego potrzebuje, żeby jej życie było łatwiejsze? Tego na dzisiejszych zajęciach doświadczali uczniowie klasy III, którzy z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych próbowali za pomocą dotyku odgadnąć, jaki przedmiot trafił w ich ręce oraz czy łatwo jest dotrzeć do celu za pomocą wskazówek kolegi. Po obejrzeniu krótkiego filmu dotyczącego życia osoby niewidomej nabrali świadomości trudności, z jakimi przychodzi mierzyć się tym ludziom. Z chęcią również poznali specyfikę alfabetu Braille`a, próbując zaszyfrować nim swoje imię. Lekcja ta przypomniała uczniom, że osoby niewidome i słabowidzące są obecne w społeczeństwie i funkcjonują w nim na równi z osobami pełnosprawnymi.
4
„Gramatyka z pomysłem” - autorski projekt edukacyjny realizowany w klasie 2.
12.11.2024W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 2. biorą udział w projekcie edukacyjnym z zakresu edukacji polonistycznej pn. „Gramatyka z pomysłem” autorstwa p. Sylwii Banaś. Działania projektowe skupiają się na stopniowym i regularnym doskonaleniu umiejętności rozpoznawania poznanych części mowy poprzez zastosowanie w czasie zajęć różnorodnych gier i zabaw angażujących uczniów. Radość płynąca z aktywności dziecięcej czyni naukę gramatyki w początkowym etapie kształcenia dużo bardziej przyjazną, przyjemną i efektywną.8
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zdrowe Życie i Pierwsza Pomoc dla Przedszkolaka”
12.11.2024Oddział przedszkolny realizuje Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zdrowe Życie i Pierwsza Pomoc dla Przedszkolaka”.
Dzieci zrealizowały dziś pierwsze zadanie dotyczące zdrowego żywienia. Przygotowały pyszną owocową sałatkę oraz pełen witamin sok owocowo -warzywny.
3
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
11.11.20248 listopada uczniowie kl. IV w ramach obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania na godzinie wychowawczej najpierw obejrzeli edukacyjny film dotyczący zasad zdrowego odżywiania, a następnie sami przygotowali zdrowe, smaczne kanapki z dużą ilością warzyw.
Projekt „ZAWÓD ŻOŁNIERZ”
10.11.2024W czwartek 7 października 2024r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie. Spotkali się z uczniami klasy VII i VIII w ramach projektu „Zawód Żołnierz”, którego głównym celem jest popularyzowanie Sił Zbrojnych RP oraz jednostek organizacyjnych Resortu Obrony Narodowej wśród młodych ludzi i pokazanie młodzieży jakie możliwości kariery stwarza polska armia. Uczniowie zapoznali się również z ofertą edukacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej.
Mikołajkowa akcja charytatywna „Święty Mikołaj na Kresach 2024”
10.11.2024Jak co roku uczniowie naszej szkoły bardzo hojnie włączyli się do akcji mikołajkowej Święty Mikołaj na Kresach. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Towarzystwo Patriotyczne Kresy, które realizuje misję wsparcia naszych rodaków zamieszkujących na Kresach Wschodnich, a szczególnie Polaków mieszkających w obwodzie lwowskim na pogrążonej wojną Ukrainie oraz tych zamieszkujących Wileńszczyznę.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za duże zaangażowanie.
2
Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego w Przybynowie
10.11.20248.11.2024 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w wycieczce do Gospodarstwa Agroturystycznego „Agroskałka"w Przybynowie. Pobyt w gospodarstwie dostarczył przedszkolakom wspaniałych wrażeń. Dzieci miały okazję zobaczyć zwierzęta mieszkające na farmie takie jak: lamy, kozy, króliki, kaczki, czy też kangura. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci „wyczarowały” piękne kolorowe ziemniaczane ludki. Pełne pozytywnych wrażeń dzieci wróciły do przedszkola.
7
„Oto po 123 latach niewoli odrodziło się Państwo Polskie”.
09.11.2024Patriotyzm, to umiłowanie ojczyzny. Patriotyzm, to szacunek dla tradycji oraz historii swojego kraju. Jak stać się patriotą? Najlepiej uczyć się kochać swój kraj od dzieciństwa. Zainspirowani tą prawdą uczniowie naszej szkoły postanowili pokazać, jak ważne są dla nich obchody święta odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięli udział w uroczystym pochodzie ulicami naszej miejscowości, a po powrocie do placówki odśpiewali hymn państwowy inaugurujący uroczystą akademię z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, przygotowaną przez uczniów klas V, VI i VII. Szkolne obchody Święta 11 listopada są coroczną tradycją naszej szkoły.
7
Teatr Piasku
06.11.20246 listopada dzieci z klas 1-3 odwiedziły klub Politechnik, aby zobaczyć wspaniały spektakl "Mały Książę" w wykonaniu Teatru Piasku Tetiany Galistyny. Wraz z chłopcem podróżowały po planetach, spotykając wyjątkowych bohaterów i przeżywając niezwykłe przygody. To fantastyczne widowisko pełne dźwięków i kolorów dostarczyło uczniom ogrom wrażeń, a w głowach na zawsze pozostanie ważna sentencja, że "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu".
Udział uczniów w drugiej edycji edukacyjno- obronnego programu #Edukacjazwojskiem
06.11.20246 listopada to dla uczniów klas VI- VII Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Koninie dzień wypełniony wiedzą z zakresu bezpieczeństwa, obronności i umiejętności zachowania się w sytuacjach kryzysowych. Przeprowadzone przez żołnierzy Wojska Polskiego zajęcia, w ramach drugiej edycji edukacyjno- obronnego programu przygotowanego i realizowanego wspólnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej pn. „Edukacja z Wojskiem” przyczyniły się do zwiększenia wiedzy i umiejętności wśród uczniów niezbędnych w codziennym życiu, a także wywołały w nich wiele pozytywnych emocji.
1
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
05.11.2024Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają nas, wzruszają, bawią, ale także przekazują ważne prawdy życiowe. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola przebrane w piękne bajkowe stroje.
Uczniowie klasy ósmej , którzy tworzą Szkolne Koło Wolontariatu, czytali dzieciom bajki, pomagali rozwiązywać zagadki oraz bajkowe puzzle. Zabawom, konkursom, tańcom nie było końca.
Ten dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych, sprawił dzieciom wiele radości.
5
Dzień Dyni w klasie 1.
05.11.2024Uczniowie klasy 1. świętowali Dzień Dyni. Dzieci, ubrane na pomarańczowo, poznawały wielką różnorodność dyń i wzbogacały wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem oraz, że można z niej przygotować wiele pysznych dań. W tym dniu było wiele zabaw ruchowych. Na koniec świętowania pierwszoklasiści wykonali jesienne stroiki z dyń.
8
Udział uczniów w VI Powiatowym Konkursie Ortograficznym „Dyktando z Szancerem”
03.11.202429 października uzdolnieni językowo uczniowie klasy piątej – Filip Sojda i Jakub Marczyński reprezentowali naszą szkołę w konkursie ortograficznym „Dyktando z Szancerem”. Uczniowie rozwiązywali test ze znajomości zasad ortograficznych, pisali dyktando ze słuchu zawierające różne trudności ortograficzne, a także sprawdzające znajomość zasad interpunkcji. Cieszymy się, że chłopcy doskonalą swoje kompetencje językowe i propagują wśród uczniów poprawną polszczyznę. Dziękujemy i życzymy uczniom powodzenia!
Światowy Dzień Pluszowego Misia
26.11.2024Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, maskotka na dobre i złe chwile. 25 listopada 2024r. przedszkolaki oraz uczniowie klasy 1. uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły swoje ulubione pluszaki. Poznały historię święta, rozwiązywały zagadki muzyczne o misiach z bajek. Uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz wykonywali prace plastyczne. Na koniec zabaw dzieci zajadały się przysmakiem każdego misia- słodkim miodem. Ten dzień był pełen uśmiechu i wspaniałej zabawy.
15
Szkolna Liga Tenisa Stołowego
21.11.2024Z inicjatywy nauczyciela wychowania fizycznego Dominika Glicy zawiązała się w naszej szkole Szkolna Liga Tenisa Stołowego- dla chłopców oraz dziewcząt, która cieszy się wśród nich dużą popularnością.
W każdy czwartek, na długiej przerwie uczniowie rozgrywają swój mecz w dwóch grupach. Przegrany zespół odpada. Finały rozgrywek zaplanowane są przed końcem pierwszego semestru. Organizacja zajęć ma na celu kształtowanie uczciwej i czystej rywalizacji sportowej opartej na szacunku dla przeciwnika. To wyjątkowe zmagania zarówno dla samych zawodników, jak i dla kibiców. Wszystkim uczestnikom życzymy wielu wrażeń i pozytywnych emocji podczas rozgrywek!
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
21.11.202420 listopada nasza szkoła włączyła się w obchody rocznicy uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. Każdego roku, również wczoraj, przypomniano uczniom, jakie prawa dziecka zapisane są w tym dokumencie i jak ważne jest to dla nich samych. Wszystkie wymienione prawa zostały odświeżone w formie prelekcji, gier i zabaw. Dodatkowo wykorzystane zostały materiały edukacyjne z UNICEF. Dzień uczczono ubraniem w kolorze niebieskim, co stanowi symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
21
Finał ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”
19.11.2024W ostatnich tygodniach nasza szkoła aktywnie uczestniczyła w ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci, podejmując działania na rzecz lepszej ochrony dzieci przed przemocą. W pierwszym tygodniu listopada uczniowie klas młodszych wzięli udział w lekcji online Sieciakowa lekcja: Internet Mocy bez Przemocy!, podczas której poznali drużynę Sieciaków i dowiedzieli się, jakie zagrożenia czyhają na nich w Internecie, a także, jak mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo online. Kolejną bardzo ważną inicjatywą edukacyjną, mająca na celu zwrócenie uwagi na problem krzywdzenia dzieci, było spotkanie z funkcjonariuszką Komisariatu Policji w Kłomnicach. Policjantka uświadamiała uczniom, czym jest cyberprzemoc, wskazywała na niebezpieczeństwa i zagrożenia, jakie niesie ze sobą korzystanie z portali społecznościowych, jak również nawiązywanie kontaktów w sieci z osobami nieznajomymi. Poruszona została także kwestia odpowiedzialności karnej nieletnich. 19 listopada, w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci, rozstrzygnięty został szkolny konkurs plastyczny pn. „Bezpieczne dzieci w sieci”, celem którego było zwrócenie uwagi uczniów klas 1-3 na tematykę bezpieczeństwa w Internecie rozumianego jako umiejętne korzystanie z jego zasobów, jak też przeciwdziałanie cyberprzemocy. Wszystkie prace naszych wychowanków zostały nagrodzone dyplomami i drobnymi upominkami. Zwycięskie nagrody otrzymali:
Klasa 1.
Nikodem Benduch- miejsce 1.
Alan Chrapek- miejsce 2.
Marcjan Waszczyk- miejsce 3.
Klasa 2.
Oliwia Lizura- miejsce 1.
Alicja Zielonka- miejsce 2.
Miłosz Michalik- miejsce 3.
Klasa 3.
Mateusz Kępski- miejsce 1.
Natalia Kowalska- miejsce 2.
Julia Wilk- miejsce 3.
Finalną inicjatywę stanowiło podświetlenie budynku naszej szkoły na czerwono na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w
całej Polsce!
8
XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
15.11.2024Nasza szkoła kolejny raz brała udział w akcji edukacyjnej Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, który w tym roku przypadał na 15 listopada 2024r. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania- uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Uczniowie przygotowywali plakaty i tematyczne rekwizyty. Przed egzaminami aktywnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia w formie zabaw, łamigłówek, zagadek, gier interaktywnych oraz z gier z wykorzystaniem kart Grabowskiego pod opieką nauczycieli p. E.Wypych, p. M.Bielawskiej i p. A.Musiał. Na koniec uczniowie przystąpili do egzaminu z tabliczki mnożenia. Ekspertami Tabliczki Mnożenia 2024 zostali:
Klasa 3:
Oliwier Bekus
Mateusz Kępski
Natalia Kowalska
Julia Wilk
Klasa 4:
Dawid Lasak
Julian Tomczyk
Zuzanna Ziętal
Klasa 5:
Filip Dondela
Filip Sojda
Ernest Waszczyk
Klasa 6:
Zuzanna Biel
Igor Chrapek
Oskar Kolmas
Jan Kryński
Oliwia Raczyńska
Dawid Sojda
Ines Szrajber
Klasa 7:
Nadia Binek
Hubert Sobkowiak
Klasa 8:
Anna Drogosz
Martyna Kotowska
Szymon Suleja
Dawid Ujma
Julia Urbaniec
Jakub Waszczyk
Gratu
lujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
7
Ogólnopolski program wspierania aktywności fizycznej MAŁY MISTRZ
13.11.2024Jest nam miło poinformować, iż od września br. uczniowie klas młodszych rozpoczęli zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu wspierania aktywności fizycznej „Mały Mistrz”, którego formuła opiera się na realizacji sześciu bloków sportowych- sprawnościowych. Inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki, realizowana we współpracy ze Szkolnym Związkiem Sportowym, ma na celu nie tylko podnoszenie sprawności fizycznej, wsparcie zdrowia uczniów poprzez kształtowanie prawidłowych nawyków i postaw oraz zachęcenie ich do zdobywania nowych umiejętności, ale przede wszystkim podniesienie atrakcyjności zajęć wychowania fizycznego. Ponadto program umożliwia wymianę doświadczeń oraz rozwój personalnych kompetencji zawodowych pomiędzy nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej i nauczycielem wychowania fizycznego. W ramach funkcjonowania programu nasza szkoła otrzymała w tym tygodniu nowoczesny sprzęt sportowy, którego wykorzystanie z pewnością przyczyni się do poprawy kondycji fizycznej wśród najmłodszych uczniów. Dzięki temu wsparciu uczniowie będą mieli możliwość uczestniczyć w innowacyjnych, atrakcyjnych formach zajęć ruchowych, zdobywając nowe sprawności sportowe.
20
Międzynarodowy Dzień Niewidomych
13.11.2024Świat poznajemy za pomocą zmysłów, a co jeśli jednego z nich brakuje? Jak funkcjonuje osoba niewidoma i czego potrzebuje, żeby jej życie było łatwiejsze? Tego na dzisiejszych zajęciach doświadczali uczniowie klasy III, którzy z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych próbowali za pomocą dotyku odgadnąć, jaki przedmiot trafił w ich ręce oraz czy łatwo jest dotrzeć do celu za pomocą wskazówek kolegi. Po obejrzeniu krótkiego filmu dotyczącego życia osoby niewidomej nabrali świadomości trudności, z jakimi przychodzi mierzyć się tym ludziom. Z chęcią również poznali specyfikę alfabetu Braille`a, próbując zaszyfrować nim swoje imię. Lekcja ta przypomniała uczniom, że osoby niewidome i słabowidzące są obecne w społeczeństwie i funkcjonują w nim na równi z osobami pełnosprawnymi.
4
„Gramatyka z pomysłem” - autorski projekt edukacyjny realizowany w klasie 2.
12.11.2024W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 2. biorą udział w projekcie edukacyjnym z zakresu edukacji polonistycznej pn. „Gramatyka z pomysłem” autorstwa p. Sylwii Banaś. Działania projektowe skupiają się na stopniowym i regularnym doskonaleniu umiejętności rozpoznawania poznanych części mowy poprzez zastosowanie w czasie zajęć różnorodnych gier i zabaw angażujących uczniów. Radość płynąca z aktywności dziecięcej czyni naukę gramatyki w początkowym etapie kształcenia dużo bardziej przyjazną, przyjemną i efektywną.8
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zdrowe Życie i Pierwsza Pomoc dla Przedszkolaka”
12.11.2024Oddział przedszkolny realizuje Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zdrowe Życie i Pierwsza Pomoc dla Przedszkolaka”.
Dzieci zrealizowały dziś pierwsze zadanie dotyczące zdrowego żywienia. Przygotowały pyszną owocową sałatkę oraz pełen witamin sok owocowo -warzywny.
3
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
11.11.20248 listopada uczniowie kl. IV w ramach obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania na godzinie wychowawczej najpierw obejrzeli edukacyjny film dotyczący zasad zdrowego odżywiania, a następnie sami przygotowali zdrowe, smaczne kanapki z dużą ilością warzyw.
Projekt „ZAWÓD ŻOŁNIERZ”
10.11.2024W czwartek 7 października 2024r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie. Spotkali się z uczniami klasy VII i VIII w ramach projektu „Zawód Żołnierz”, którego głównym celem jest popularyzowanie Sił Zbrojnych RP oraz jednostek organizacyjnych Resortu Obrony Narodowej wśród młodych ludzi i pokazanie młodzieży jakie możliwości kariery stwarza polska armia. Uczniowie zapoznali się również z ofertą edukacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej.
Mikołajkowa akcja charytatywna „Święty Mikołaj na Kresach 2024”
10.11.2024Jak co roku uczniowie naszej szkoły bardzo hojnie włączyli się do akcji mikołajkowej Święty Mikołaj na Kresach. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Towarzystwo Patriotyczne Kresy, które realizuje misję wsparcia naszych rodaków zamieszkujących na Kresach Wschodnich, a szczególnie Polaków mieszkających w obwodzie lwowskim na pogrążonej wojną Ukrainie oraz tych zamieszkujących Wileńszczyznę.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za duże zaangażowanie.
2
Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego w Przybynowie
10.11.20248.11.2024 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w wycieczce do Gospodarstwa Agroturystycznego „Agroskałka"w Przybynowie. Pobyt w gospodarstwie dostarczył przedszkolakom wspaniałych wrażeń. Dzieci miały okazję zobaczyć zwierzęta mieszkające na farmie takie jak: lamy, kozy, króliki, kaczki, czy też kangura. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci „wyczarowały” piękne kolorowe ziemniaczane ludki. Pełne pozytywnych wrażeń dzieci wróciły do przedszkola.
7
„Oto po 123 latach niewoli odrodziło się Państwo Polskie”.
09.11.2024Patriotyzm, to umiłowanie ojczyzny. Patriotyzm, to szacunek dla tradycji oraz historii swojego kraju. Jak stać się patriotą? Najlepiej uczyć się kochać swój kraj od dzieciństwa. Zainspirowani tą prawdą uczniowie naszej szkoły postanowili pokazać, jak ważne są dla nich obchody święta odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięli udział w uroczystym pochodzie ulicami naszej miejscowości, a po powrocie do placówki odśpiewali hymn państwowy inaugurujący uroczystą akademię z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, przygotowaną przez uczniów klas V, VI i VII. Szkolne obchody Święta 11 listopada są coroczną tradycją naszej szkoły.
7
Teatr Piasku
06.11.20246 listopada dzieci z klas 1-3 odwiedziły klub Politechnik, aby zobaczyć wspaniały spektakl "Mały Książę" w wykonaniu Teatru Piasku Tetiany Galistyny. Wraz z chłopcem podróżowały po planetach, spotykając wyjątkowych bohaterów i przeżywając niezwykłe przygody. To fantastyczne widowisko pełne dźwięków i kolorów dostarczyło uczniom ogrom wrażeń, a w głowach na zawsze pozostanie ważna sentencja, że "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu".
Udział uczniów w drugiej edycji edukacyjno- obronnego programu #Edukacjazwojskiem
06.11.20246 listopada to dla uczniów klas VI- VII Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Koninie dzień wypełniony wiedzą z zakresu bezpieczeństwa, obronności i umiejętności zachowania się w sytuacjach kryzysowych. Przeprowadzone przez żołnierzy Wojska Polskiego zajęcia, w ramach drugiej edycji edukacyjno- obronnego programu przygotowanego i realizowanego wspólnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej pn. „Edukacja z Wojskiem” przyczyniły się do zwiększenia wiedzy i umiejętności wśród uczniów niezbędnych w codziennym życiu, a także wywołały w nich wiele pozytywnych emocji.
1
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
05.11.2024Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają nas, wzruszają, bawią, ale także przekazują ważne prawdy życiowe. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola przebrane w piękne bajkowe stroje.
Uczniowie klasy ósmej , którzy tworzą Szkolne Koło Wolontariatu, czytali dzieciom bajki, pomagali rozwiązywać zagadki oraz bajkowe puzzle. Zabawom, konkursom, tańcom nie było końca.
Ten dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych, sprawił dzieciom wiele radości.
5
Dzień Dyni w klasie 1.
05.11.2024Uczniowie klasy 1. świętowali Dzień Dyni. Dzieci, ubrane na pomarańczowo, poznawały wielką różnorodność dyń i wzbogacały wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem oraz, że można z niej przygotować wiele pysznych dań. W tym dniu było wiele zabaw ruchowych. Na koniec świętowania pierwszoklasiści wykonali jesienne stroiki z dyń.
8
Udział uczniów w VI Powiatowym Konkursie Ortograficznym „Dyktando z Szancerem”
03.11.202429 października uzdolnieni językowo uczniowie klasy piątej – Filip Sojda i Jakub Marczyński reprezentowali naszą szkołę w konkursie ortograficznym „Dyktando z Szancerem”. Uczniowie rozwiązywali test ze znajomości zasad ortograficznych, pisali dyktando ze słuchu zawierające różne trudności ortograficzne, a także sprawdzające znajomość zasad interpunkcji. Cieszymy się, że chłopcy doskonalą swoje kompetencje językowe i propagują wśród uczniów poprawną polszczyznę. Dziękujemy i życzymy uczniom powodzenia!
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, maskotka na dobre i złe chwile. 25 listopada 2024r. przedszkolaki oraz uczniowie klasy 1. uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły swoje ulubione pluszaki. Poznały historię święta, rozwiązywały zagadki muzyczne o misiach z bajek. Uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz wykonywali prace plastyczne. Na koniec zabaw dzieci zajadały się przysmakiem każdego misia- słodkim miodem. Ten dzień był pełen uśmiechu i wspaniałej zabawy.
Szkolna Liga Tenisa Stołowego
Z inicjatywy nauczyciela wychowania fizycznego Dominika Glicy zawiązała się w naszej szkole Szkolna Liga Tenisa Stołowego- dla chłopców oraz dziewcząt, która cieszy się wśród nich dużą popularnością.
W każdy czwartek, na długiej przerwie uczniowie rozgrywają swój mecz w dwóch grupach. Przegrany zespół odpada. Finały rozgrywek zaplanowane są przed końcem pierwszego semestru. Organizacja zajęć ma na celu kształtowanie uczciwej i czystej rywalizacji sportowej opartej na szacunku dla przeciwnika. To wyjątkowe zmagania zarówno dla samych zawodników, jak i dla kibiców. Wszystkim uczestnikom życzymy wielu wrażeń i pozytywnych emocji podczas rozgrywek!
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada nasza szkoła włączyła się w obchody rocznicy uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. Każdego roku, również wczoraj, przypomniano uczniom, jakie prawa dziecka zapisane są w tym dokumencie i jak ważne jest to dla nich samych. Wszystkie wymienione prawa zostały odświeżone w formie prelekcji, gier i zabaw. Dodatkowo wykorzystane zostały materiały edukacyjne z UNICEF. Dzień uczczono ubraniem w kolorze niebieskim, co stanowi symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
Finał ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”
W ostatnich tygodniach nasza szkoła aktywnie uczestniczyła w ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci, podejmując działania na rzecz lepszej ochrony dzieci przed przemocą. W pierwszym tygodniu listopada uczniowie klas młodszych wzięli udział w lekcji online Sieciakowa lekcja: Internet Mocy bez Przemocy!, podczas której poznali drużynę Sieciaków i dowiedzieli się, jakie zagrożenia czyhają na nich w Internecie, a także, jak mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo online. Kolejną bardzo ważną inicjatywą edukacyjną, mająca na celu zwrócenie uwagi na problem krzywdzenia dzieci, było spotkanie z funkcjonariuszką Komisariatu Policji w Kłomnicach. Policjantka uświadamiała uczniom, czym jest cyberprzemoc, wskazywała na niebezpieczeństwa i zagrożenia, jakie niesie ze sobą korzystanie z portali sp
XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Nasza szkoła kolejny raz brała udział w akcji edukacyjnej Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, który w tym roku przypadał na 15 listopada 2024r. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania- uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Uczniowie przygotowywali plakaty i tematyczne rekwizyty. Przed egzaminami aktywnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia w formie zabaw, łamigłówek, zagadek, gier interaktywnych oraz z gier z wykorzystaniem kart Grabowskiego pod opieką nauczycieli p. E.Wypych, p. M.Bielawskiej i p. A.Musiał. Na koniec uczniowie przystąpili do egzaminu z tabliczki mnożenia. Ekspertami Tabliczki Mnożenia 2024 zostali:
Ogólnopolski program wspierania aktywności fizycznej MAŁY MISTRZ
Jest nam miło poinformować, iż od września br. uczniowie klas młodszych rozpoczęli zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu wspierania aktywności fizycznej „Mały Mistrz”, którego formuła opiera się na realizacji sześciu bloków sportowych- sprawnościowych. Inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki, realizowana we współpracy ze Szkolnym Związkiem Sportowym, ma na celu nie tylko podnoszenie sprawności fizycznej, wsparcie zdrowia uczniów poprzez kształtowanie prawidłowych nawyków i postaw oraz zachęcenie ich do zdobywania nowych umiejętności, ale przede wszystkim podniesienie atrakcyjności zajęć wychowania fizycznego. Ponadto program umożliwia wymianę doświadczeń oraz rozwój personalnych kompetencji zawodowych pomiędzy nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej i nauczycielem wychowania fizycznego. W ramach funkcjonowania programu nasza szkoła otrzymała w tym tygodniu nowoczesny sprzęt sportow
Międzynarodowy Dzień Niewidomych
Świat poznajemy za pomocą zmysłów, a co jeśli jednego z nich brakuje? Jak funkcjonuje osoba niewidoma i czego potrzebuje, żeby jej życie było łatwiejsze? Tego na dzisiejszych zajęciach doświadczali uczniowie klasy III, którzy z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych próbowali za pomocą dotyku odgadnąć, jaki przedmiot trafił w ich ręce oraz czy łatwo jest dotrzeć do celu za pomocą wskazówek kolegi. Po obejrzeniu krótkiego filmu dotyczącego życia osoby niewidomej nabrali świadomości trudności, z jakimi przychodzi mierzyć się tym ludziom. Z chęcią również poznali specyfikę alfabetu Braille`a, próbując zaszyfrować nim swoje imię. Lekcja ta przypomniała uczniom, że osoby niewidome i słabowidzące są obecne w społeczeństwie i funkcjonują w nim na równi z osobami pełnosprawnymi.
„Gramatyka z pomysłem” - autorski projekt edukacyjny realizowany w klasie 2.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 2. biorą udział w projekcie edukacyjnym z zakresu edukacji polonistycznej pn. „Gramatyka z pomysłem” autorstwa p. Sylwii Banaś. Działania projektowe skupiają się na stopniowym i regularnym doskonaleniu umiejętności rozpoznawania poznanych części mowy poprzez
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zdrowe Życie i Pierwsza Pomoc dla Przedszkolaka”
Oddział przedszkolny realizuje Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zdrowe Życie i Pierwsza Pomoc dla Przedszkolaka”.
Dzieci zrealizowały dziś pierwsze zadanie dotyczące zdrowego żywienia. Przygotowały pyszną owocową sałatkę oraz pełen witamin sok owocowo -warzywny.
3
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
8 listopada uczniowie kl. IV w ramach obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania na godzinie wychowawczej najpierw obejrzeli edukacyjny film dotyczący zasad zdrowego odżywiania, a następnie sami przygotowali zdrowe, smaczne kanapki z dużą ilością warzyw.
Projekt „ZAWÓD ŻOŁNIERZ”
W czwartek 7 października 2024r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie. Spotkali się z uczniami klasy VII i VIII w ramach projektu „Zawód Żołnierz”, którego głównym celem jest popularyzowanie Sił Zbrojnych RP oraz jednostek organizacyjnych Resortu Obrony Narodowej wśród młodych ludzi i pokazanie młodzieży jakie możliwości kariery stwarza polska armia. Uczniowie zapoznali się również z ofertą edukacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej.
Mikołajkowa akcja charytatywna „Święty Mikołaj na Kresach 2024”
Jak co roku uczniowie naszej szkoły bardzo hojnie włączyli się do akcji mikołajkowej Święty Mikołaj na Kresach. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Towarzystwo Patriotyczne Kresy, które realizuje misję wsparcia naszych rodaków zamieszkujących na Kresach Wschodnich, a szczególnie Polaków mieszkających w obwodzie lwowskim na pogrążonej wojną Ukrainie oraz tych zamieszkujących Wileńszczyznę.
Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego w Przybynowie
8.11.2024 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w wycieczce do Gospodarstwa Agroturystycznego „Agroskałka"w Przybynowie. Pobyt w gospodarstwie dostarczył przedszkolakom wspaniałych wrażeń. Dzieci miały okazję zobaczyć zwierzęta mieszkające na farmie takie jak: lamy, kozy, króliki, kaczki, czy też kangura. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci „wyczarowały” piękne kolorowe ziemniaczane ludki. Pełne pozytywnych wrażeń dzieci wróciły do przedszkola.
„Oto po 123 latach niewoli odrodziło się Państwo Polskie”.
Patriotyzm, to umiłowanie ojczyzny. Patriotyzm, to szacunek dla tradycji oraz historii swojego kraju. Jak stać się patriotą? Najlepiej uczyć się kochać swój kraj od dzieciństwa. Zainspirowani tą prawdą uczniowie naszej szkoły postanowili pokazać, jak ważne są dla nich obchody święta odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięli udział w uroczystym pochodzie ulicami naszej miejscowości, a po powrocie do placówki odśpiewali hymn państwowy inaugurujący uroczystą akademię z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, przygotowaną przez uczniów klas V, VI i VII. Szkolne obchody Święta 11 listopada są coroczną tradycją naszej szkoły.
Teatr Piasku
6 listopada dzieci z klas 1-3 odwiedziły klub Politechnik, aby zobaczyć wspaniały spektakl "Mały Książę" w wykonaniu Teatru Piasku Tetiany Galistyny. Wraz z chłopcem podróżowały po planetach, spotykając wyjątkowych bohaterów i przeżywając niezwykłe przygody. To fantastyczne widowisko pełne dźwięków i kolorów dostarczyło uczniom ogrom wrażeń, a w głowach na zawsze pozostanie ważna sentencja, że "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu".
Udział uczniów w drugiej edycji edukacyjno- obronnego programu #Edukacjazwojskiem
6 listopada to dla uczniów klas VI- VII Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Koninie dzień wypełniony wiedzą z zakresu bezpieczeństwa, obronności i umiejętności zachowania się w sytuacjach kryzysowych. Przeprowadzone przez żołnierzy Wojska Polskiego zajęcia, w ramach drugiej edycji edukacyjno- obronnego programu przygotowanego i realizowanego wspólnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej pn. „Edukacja z Wojskiem” przyczyniły się do zwiększenia wiedzy i umiejętności wśród uczniów niezbędnych w codziennym życiu, a także wywołały w nich wiele pozytywnych emocji.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają nas, wzruszają, bawią, ale także przekazują ważne prawdy życiowe. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola przebrane w piękne bajkowe stroje.
Uczniowie klasy ósmej , którzy tworzą Szkolne Koło Wolontariatu, czytali dzieciom bajki, pomagali rozwiązywać zagadki oraz bajkowe puzzle. Zabawom, konkursom, tańcom nie było końca.
Dzień Dyni w klasie 1.
Uczniowie klasy 1. świętowali Dzień Dyni. Dzieci, ubrane na pomarańczowo, poznawały wielką różnorodność dyń i wzbogacały wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem oraz, że można z niej przygotować wiele pysznych dań. W tym dniu było wiele zabaw ruchowych. Na koniec świętowania pierwszoklasiści wykonali jesienne stroiki z dyń.
Udział uczniów w VI Powiatowym Konkursie Ortograficznym „Dyktando z Szancerem”
29 października uzdolnieni językowo uczniowie klasy piątej – Filip Sojda i Jakub Marczyński reprezentowali naszą szkołę w konkursie ortograficznym „Dyktando z Szancerem”. Uczniowie rozwiązywali test ze znajomości zasad ortograficznych, pisali dyktando ze słuchu zawierające różne trudności ortograficzne, a także sprawdzające znajomość zasad interpunkcji. Cieszymy się, że chłopcy doskonalą swoje kompetencje językowe i propagują wśród uczniów poprawną polszczyznę. Dziękujemy i życzymy uczniom powodzenia!