Aktualności
Dzień Dziecka... ze sklepem "Dla Ciebie" w Koninie
31.05.2025
Sukces Zuzi Biel w IV Wojewódzkim Konkursie Literacko-Artystycznym ,,Do zaczytania jeden krok" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy
28.05.2025Kolejny już raz w tym roku szkolnym
Zuzia zadziwiła nas kreatywnością oraz umiejętnościami literackimi i artystycznymi, zajmując III miejsce w IV Wojewódzkim Konkursie Literacko-Artystycznym, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 29 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie.
Uczennica kl. VI zaprojektowała pod kierunkiem nauczyciela j. polskiego
p. Alicji Piwowarczyk obwolutę do mitu ,,Dedal i Ikar”. Przód okładki, zawierajacy ilustrację adekwatną do głównej treści tekstu, wykonała z materiałów recyklingowych, natomiast na skrzydełkach umieściła oryginalną informację o Janie Parandowskim, a także cytat z utworu, odpowiedni do wykonanej ilustracji.Tył okładki zawierał krótką, ale bardzo ciekawą recenzję mitu- opowieści o trudnych wyborach, fascynacjach i błędach młodości. Zuzia w interesujący sposób zachęciła do poznania mitologicznej historii, która zmusza nas, współczesnych ludzi do wielu przemyśleń na temat marzeń, pragnień i konsekwencji podejmowanych decyzji.
Naszej zdolnej uczennicy gratulujemy
i życzymy sukcesów w wielu następnych konkursach.
,,Każdy ma szansę.Trzeba tylko chcieć ją
wykorzystać.”- Adam Małysz
Spektakl profilaktyczny „I'm fine. Nie czepiajcie się narkotyków”
28.05.2025Jak rozmawiać z młodzieżą o trudnym problemie uzależnienia od narkotyków ? Poprzez teatr, który w szczery sposób pokaże zagrożenia, jakie powodują narkotyki. Zgadzając się z tą ideą, uczniowie naszej szkoły z klas 5-8 obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt. „I'm fine. Nie Czepiajcie Się Narkotyków”, w klubie Politechnik w Częstochowie. Po zakończonym spektaklu poruszenie wśród uczniów było bardzo duże i tematów do dyskusji nie brakowało.
Zbiórka elektrośmieci
28.05.2025Informujemy o trwającej zbiórce elektrośmieci w naszej szkole. Zachęcamy do udziału!
Zakończenie Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Cenne Życie"
28.05.2025
„Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi” - Jan Paweł II.
28.05.2025
Sukces Leny Tkacz
28.05.2025
Kolejne wspaniałe osiągnięcia naszych uczniów!
25.05.2025„Wolność jest największą wartością życia człowieka. Bez wolności człowiek jest jak ptak bez skrzydeł, nie może się rozwijać ani realizować swoich marzeń” Jan Paweł II
Mamy przyjemność poinformować Państwa o kolejnych wspaniałych osiągnięciach naszych uczniów. 23 maja w Szkole Podstawowej im. Jarosława Dąbrowskiego w Zrębicach podczas uroczystej Gali podsumowującej wyniki V Powiatowego Konkursu Historyczno – Literackiego pt. „Na Skrzydłach Wolności” – organizowanego pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olsztyn - Pana Tomasza Kucharskiego oraz Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Częstochowskiego – Pani Moniki Kosielak, dwaj utalentowani nasi uczniowie – Jakub Marczyński i Filip Dondela otrzymali dyplomy Laureatów. Tematem konkursu była rocznica koronacji Bolesława Chrobrego, a także Mieszka II Lamberta. Uczniowie przygotowali prace pod kierunkiem Pani Agnieszki Górniewicz. Starania uczniów zostały wysoko ocenione przez jury z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Jakub Marczyński zdobył I miejsce, w kategorii, kl. IV - VI: praca literacka – kartka z pamiętnika zawierająca opis koronacji Bolesława Chrobrego w archikatedrze gnieźnieńskiej; natomiast drugi uczestnik konkursu Filip Dondela w tej samej kategorii zajął III miejsce, a to jeszcze nie wszystko, w kategorii, kl. IV - VI: prezentacja multimedialna - „Milenium koronacji dwóch pierwszych królów w Gnieźnie”, Jakub Marczyński przygotował pracę, która została nagrodzona III miejscem. Cieszymy się, że nasi uczniowie interesują się historią Ojczyzny i pięknie opowiadają o Jej dziejach. Naszym Laureatom serdecznie gratulujemy sukcesów i życzymy rozwijania skrzydeł w kolejnych konkursach!!!
Dyżury letnie przedszkoli
25.05.2025
Sukces przedszkolaków w Gminnym Konkursie Piosenki Ludowej
21.05.2025
Sukces ucznia klasy 3.
21.05.2025
Kredkowy konkurs
16.05.2025Mimo włożonego serca, mnóstwa pracy i zaangażowania drugoklasistów, nie udało zdobyć się im nagrody w „Kredkowym konkursie” organizowanym przez Wydawnictwo Kropka.
To dzięki ich pomysłowości i wytrwałości powstała tak wyjątkowa praca.
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
Dla nas jesteście ZWYCIĘZCAM
I!
1000- lecie koronacji Bolesława Chrobrego
13.05.2025„Bolesław równie mężny, jak wspaniały,
Zbiera rycerstwo i w szyki sprawuje,
Już się nad wojskiem wznosząc Orzeł Biały
Drogę wskazuje.”
Julian Ursyn Niemcewicz
18 kwietnia tego roku minęło tysiąc lat od chwili, gdy Bolesław Chrobry został uroczyście koronowany. Pierwszy król Polski podejmując ekspansję we wszystkich kierunkach, zdołał przekształcić państwo swego ojca – Mieszka I w państwo polskie. Dzięki swej przenikliwości odwadze i zrozumieniu, że prawdziwa siła królestwa nie opiera się tylko na mieczu, ale także na silnej wierze około tysięcznego roku państwo Bolesława zaczęto określać nazwą Polonia. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela historii zaangażowali się w realizację projektu „1000 – lecie Królestwa Polskiego”, który organizowany był przez Muzeum Historii Polski, Towarzystwo Historyczne, Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Celem projektu było uczczenie jubileuszu koronacji Bolesława Chrobrego. Z tej okazji społeczność naszej szkoły podjęła się różnych przedsięwzięć. Najmłodsi uczniowie kolorowali portrety pierwszych królów Polski, starsi wysłuchali interesujących opowieści o nieulęknionym Bolesławie –„Książę i cesarz”, „Niech każdy służy według powołania”. Uczniowie z klas: czwartej, piątej i szóstej przygotowali inscenizację opowiadającą o panowaniu Bolesława i zjeździe gnieźnieńskim. Wykazując się kreatywnością, wykonali rekwizyty wykorzystane w przedstawieniu – złote misy ofiarowywane gościom uczty podczas zjazdu przez samego Bolesława Chrobrego. Uczniowie i Rodzice zadbali o wiktuały na ucztę z czasów średniowiecza. Na pięknie udekorowanym stole znalazły się cenne tace, a na nich owoce, warzywa, smakołyki, ciasta. Młodzi aktorzy wystąpili w strojach z epoki, swoją grą wspaniale przybliżyli publiczności wydarzenia z czasów panowania pierwszego króla. Uczniowie klas starszych wykonali piękne lapbooki, prezentacje multimedialne o pierwszych królach, zredagowali podziękowania i życzenia dla Bolesława Chrobrego, a piątoklasiści napisali twórcze wypracowania o koronacji naszego władcy. Nasi uczniowie włączając się w projekt, poznawali w nietypowy sposób piękne dzieje ojczyzny, doskonalili swoje umiejętności językowe, aktorskie, współpracy w grupie, uczyli się patriotyzmu.
2
Dzień Ziemi w naszej szkole
10.05.2025W naszej szkole odbył się konkurs międzyklasowy zorganizowany z okazji Dnia Ziemi. Klasy 4- 8 rywalizowały w pięciu konkurencjach. Uczniowie wykazali się sprawnością fizyczną i wyobraźnią oraz pokazali, że potrafią pracować drużynowo na wspólny sukces. Zmagania wygrała klasa 6., która może cieszyć „dniem bez odpowiedzi ustnych i kartkówek”! Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom tej ekologicznej zabawy.
20
Sukces Dawida Lasaka w II Powiatowym Konkursie Literacko-Plastycznym na komiks pt. „Tajemnica biblioteki”
09.05.2025Sukces jest miarą talentu, ale i pracowitości. Udowodnił to Dawid Lasak, uczeń kl. IV Szkoły Podstawowej
w Koninie, który znalazł się w gronie laureatów II edycji Powiatowego Konkursu Litetacko-Plastycznego pt. „Tajemnica biblioteki”, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 31 im. Orła Białego w Częstochowie.
Przyznając III miejsce podopiecznemu p. Alicji Piwowarczyk, komisja konkursowa doceniła w przygotowanej pracy oryginalne ujęcie tematu, umiejętność tworzenia komiksu oraz jego plastyczną wartość.
Gratulujemy Dawidowi, który swoim komiksem pokazał, że warto korzystać z bibliotecznego księgozbioru, czytać książki i odkrywać fascynujący świat bohaterów literackich. Przecież w każdej bibliotece kryją się tajemnice, które warto zgłębiać!
Dawidzie, nieustannie rozwijaj swoją twórczą wyobraźnię i umiejętności literackie. Życzymy Ci następnych sukcesów w kolejnych konkursowych zmaganiach.
Udział uczniów naszej szkoły w Powiatowej Lidze Rowerowej 2025
07.05.20251
Sukces uczennicy klasy trzeciej w konkursie literacko- plastycznym!
07.05.2025
Realizacja projektu edukacyjnego CENNE ŻYCIE
07.05.2025Pierwsza pomoc to czynności pomagające w razie nagłego wypadku, urazu lub ataku choroby. Podtrzymują życie poszkodowanego albo pomagają zmniejszyć skutki zdarzenia.
W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Cenne Życie” klasa VIII przygotowała film instruktażowy prezentujący w jaki sposób udzielamy pierwszej pomocy w przypadku: omdlenia, oparzenia, urazu głowy, złamania, rany ciętej.
3 Maja. Święto Konstytucji.
04.05.2025„Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej pięknej krainie, uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie.” 29 kwietnia 2025 roku społeczność naszej szkoły obchodziła 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Uczniowie z klas: szóstej, siódmej, czwartej i pierwszej zaprezentowali wzruszający montaż słowno – muzyczny przybliżający istotę tego Święta Narodowego. Uroczystość była wspaniałą okazją do poznania wydarzeń rozgrywających się w XVIII wieku w Polsce, okolicznościach uchwalenia Konstytucji, a przede wszystkim uświadomienia sobie znaczenia pojęć: Wolność, Naród, Ojczyzna. Święto Konstytucji 3 Maja ustanowiono po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku, a po przerwie w czasach PRL, przywrócono je dopiero w 1990 roku. Konstytucja gwarantowała podstawy prawne do przekształcenia Rzeczypospolitej w państwo silne i nowoczesne. Ta bardzo ważna ustawa wprowadzała trójpodział władzy, monarchię dziedziczną, opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem oraz znosiła liberum veto. Najważniejsze było jednak to, że Konstytucja była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie ojczyzny - osłabionej po I rozbiorze i symbolem wielkiej siły narodu, który okazał się zdolny do odrodzenia. Mieszkańcy Warszawy z radością przyjęli nowy dokument, wiwatowali od rana na Placu Zamkowym na cześć jego twórców – Stanisława Małachowskiego, Ignacego Potockiego, Hugona Kołłątaja. Na szkolnej scenie zobaczyliśmy posłów, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który wypowiadał słowa: „Przysięgam Bogu i żałować tego nie będę! Proszę waszmość panów, kto kocha ojczyznę, niech idzie za mną do kościoła, aby wykonać tam przysięgę!” Konstytucja, niestety obowiązywała tylko 14 miesięcy. Wkrótce doszło do wojny z Rosją i kolejnego rozbioru Polski. Jeszcze przez wiele lat Polacy musieli walczyć o swoją wolność i prawa. Młodzi aktorzy wspaniale zagrali swoje role, recytowali wiersze, śpiewali piosenki patriotyczne. Prezentacja uczniów była żywą lekcją historii, która skłoniła nas do refleksji o trudnej przeszłości Polski. Uroczysta akademia została przygotowana przez p. A. Górniewicz i p. A. Gancarek. Dziękujemy uczniom za Ich zaangażowanie i piękną postawę.
11
Dzień Dziecka... ze sklepem "Dla Ciebie" w Koninie
31.05.2025
Sukces Zuzi Biel w IV Wojewódzkim Konkursie Literacko-Artystycznym ,,Do zaczytania jeden krok" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy
28.05.2025Kolejny już raz w tym roku szkolnym
Zuzia zadziwiła nas kreatywnością oraz umiejętnościami literackimi i artystycznymi, zajmując III miejsce w IV Wojewódzkim Konkursie Literacko-Artystycznym, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 29 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie.
Uczennica kl. VI zaprojektowała pod kierunkiem nauczyciela j. polskiego
p. Alicji Piwowarczyk obwolutę do mitu ,,Dedal i Ikar”. Przód okładki, zawierajacy ilustrację adekwatną do głównej treści tekstu, wykonała z materiałów recyklingowych, natomiast na skrzydełkach umieściła oryginalną informację o Janie Parandowskim, a także cytat z utworu, odpowiedni do wykonanej ilustracji.Tył okładki zawierał krótką, ale bardzo ciekawą recenzję mitu- opowieści o trudnych wyborach, fascynacjach i błędach młodości. Zuzia w interesujący sposób zachęciła do poznania mitologicznej historii, która zmusza nas, współczesnych ludzi do wielu przemyśleń na temat marzeń, pragnień i konsekwencji podejmowanych decyzji.
Naszej zdolnej uczennicy gratulujemy
i życzymy sukcesów w wielu następnych konkursach.
,,Każdy ma szansę.Trzeba tylko chcieć ją
wykorzystać.”- Adam Małysz
Spektakl profilaktyczny „I'm fine. Nie czepiajcie się narkotyków”
28.05.2025Jak rozmawiać z młodzieżą o trudnym problemie uzależnienia od narkotyków ? Poprzez teatr, który w szczery sposób pokaże zagrożenia, jakie powodują narkotyki. Zgadzając się z tą ideą, uczniowie naszej szkoły z klas 5-8 obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt. „I'm fine. Nie Czepiajcie Się Narkotyków”, w klubie Politechnik w Częstochowie. Po zakończonym spektaklu poruszenie wśród uczniów było bardzo duże i tematów do dyskusji nie brakowało.
Zbiórka elektrośmieci
28.05.2025Informujemy o trwającej zbiórce elektrośmieci w naszej szkole. Zachęcamy do udziału!
Zakończenie Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Cenne Życie"
28.05.2025
„Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi” - Jan Paweł II.
28.05.2025
Sukces Leny Tkacz
28.05.2025
Kolejne wspaniałe osiągnięcia naszych uczniów!
25.05.2025„Wolność jest największą wartością życia człowieka. Bez wolności człowiek jest jak ptak bez skrzydeł, nie może się rozwijać ani realizować swoich marzeń” Jan Paweł II
Mamy przyjemność poinformować Państwa o kolejnych wspaniałych osiągnięciach naszych uczniów. 23 maja w Szkole Podstawowej im. Jarosława Dąbrowskiego w Zrębicach podczas uroczystej Gali podsumowującej wyniki V Powiatowego Konkursu Historyczno – Literackiego pt. „Na Skrzydłach Wolności” – organizowanego pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olsztyn - Pana Tomasza Kucharskiego oraz Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Częstochowskiego – Pani Moniki Kosielak, dwaj utalentowani nasi uczniowie – Jakub Marczyński i Filip Dondela otrzymali dyplomy Laureatów. Tematem konkursu była rocznica koronacji Bolesława Chrobrego, a także Mieszka II Lamberta. Uczniowie przygotowali prace pod kierunkiem Pani Agnieszki Górniewicz. Starania uczniów zostały wysoko ocenione przez jury z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Jakub Marczyński zdobył I miejsce, w kategorii, kl. IV - VI: praca literacka – kartka z pamiętnika zawierająca opis koronacji Bolesława Chrobrego w archikatedrze gnieźnieńskiej; natomiast drugi uczestnik konkursu Filip Dondela w tej samej kategorii zajął III miejsce, a to jeszcze nie wszystko, w kategorii, kl. IV - VI: prezentacja multimedialna - „Milenium koronacji dwóch pierwszych królów w Gnieźnie”, Jakub Marczyński przygotował pracę, która została nagrodzona III miejscem. Cieszymy się, że nasi uczniowie interesują się historią Ojczyzny i pięknie opowiadają o Jej dziejach. Naszym Laureatom serdecznie gratulujemy sukcesów i życzymy rozwijania skrzydeł w kolejnych konkursach!!!
Dyżury letnie przedszkoli
25.05.2025
Sukces przedszkolaków w Gminnym Konkursie Piosenki Ludowej
21.05.2025
Sukces ucznia klasy 3.
21.05.2025
Kredkowy konkurs
16.05.2025Mimo włożonego serca, mnóstwa pracy i zaangażowania drugoklasistów, nie udało zdobyć się im nagrody w „Kredkowym konkursie” organizowanym przez Wydawnictwo Kropka.
To dzięki ich pomysłowości i wytrwałości powstała tak wyjątkowa praca.
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
Dla nas jesteście ZWYCIĘZCAM
I!
1000- lecie koronacji Bolesława Chrobrego
13.05.2025„Bolesław równie mężny, jak wspaniały,
Zbiera rycerstwo i w szyki sprawuje,
Już się nad wojskiem wznosząc Orzeł Biały
Drogę wskazuje.”
Julian Ursyn Niemcewicz
18 kwietnia tego roku minęło tysiąc lat od chwili, gdy Bolesław Chrobry został uroczyście koronowany. Pierwszy król Polski podejmując ekspansję we wszystkich kierunkach, zdołał przekształcić państwo swego ojca – Mieszka I w państwo polskie. Dzięki swej przenikliwości odwadze i zrozumieniu, że prawdziwa siła królestwa nie opiera się tylko na mieczu, ale także na silnej wierze około tysięcznego roku państwo Bolesława zaczęto określać nazwą Polonia. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela historii zaangażowali się w realizację projektu „1000 – lecie Królestwa Polskiego”, który organizowany był przez Muzeum Historii Polski, Towarzystwo Historyczne, Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Celem projektu było uczczenie jubileuszu koronacji Bolesława Chrobrego. Z tej okazji społeczność naszej szkoły podjęła się różnych przedsięwzięć. Najmłodsi uczniowie kolorowali portrety pierwszych królów Polski, starsi wysłuchali interesujących opowieści o nieulęknionym Bolesławie –„Książę i cesarz”, „Niech każdy służy według powołania”. Uczniowie z klas: czwartej, piątej i szóstej przygotowali inscenizację opowiadającą o panowaniu Bolesława i zjeździe gnieźnieńskim. Wykazując się kreatywnością, wykonali rekwizyty wykorzystane w przedstawieniu – złote misy ofiarowywane gościom uczty podczas zjazdu przez samego Bolesława Chrobrego. Uczniowie i Rodzice zadbali o wiktuały na ucztę z czasów średniowiecza. Na pięknie udekorowanym stole znalazły się cenne tace, a na nich owoce, warzywa, smakołyki, ciasta. Młodzi aktorzy wystąpili w strojach z epoki, swoją grą wspaniale przybliżyli publiczności wydarzenia z czasów panowania pierwszego króla. Uczniowie klas starszych wykonali piękne lapbooki, prezentacje multimedialne o pierwszych królach, zredagowali podziękowania i życzenia dla Bolesława Chrobrego, a piątoklasiści napisali twórcze wypracowania o koronacji naszego władcy. Nasi uczniowie włączając się w projekt, poznawali w nietypowy sposób piękne dzieje ojczyzny, doskonalili swoje umiejętności językowe, aktorskie, współpracy w grupie, uczyli się patriotyzmu.
2
Dzień Ziemi w naszej szkole
10.05.2025W naszej szkole odbył się konkurs międzyklasowy zorganizowany z okazji Dnia Ziemi. Klasy 4- 8 rywalizowały w pięciu konkurencjach. Uczniowie wykazali się sprawnością fizyczną i wyobraźnią oraz pokazali, że potrafią pracować drużynowo na wspólny sukces. Zmagania wygrała klasa 6., która może cieszyć „dniem bez odpowiedzi ustnych i kartkówek”! Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom tej ekologicznej zabawy.
20
Sukces Dawida Lasaka w II Powiatowym Konkursie Literacko-Plastycznym na komiks pt. „Tajemnica biblioteki”
09.05.2025Sukces jest miarą talentu, ale i pracowitości. Udowodnił to Dawid Lasak, uczeń kl. IV Szkoły Podstawowej
w Koninie, który znalazł się w gronie laureatów II edycji Powiatowego Konkursu Litetacko-Plastycznego pt. „Tajemnica biblioteki”, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 31 im. Orła Białego w Częstochowie.
Przyznając III miejsce podopiecznemu p. Alicji Piwowarczyk, komisja konkursowa doceniła w przygotowanej pracy oryginalne ujęcie tematu, umiejętność tworzenia komiksu oraz jego plastyczną wartość.
Gratulujemy Dawidowi, który swoim komiksem pokazał, że warto korzystać z bibliotecznego księgozbioru, czytać książki i odkrywać fascynujący świat bohaterów literackich. Przecież w każdej bibliotece kryją się tajemnice, które warto zgłębiać!
Dawidzie, nieustannie rozwijaj swoją twórczą wyobraźnię i umiejętności literackie. Życzymy Ci następnych sukcesów w kolejnych konkursowych zmaganiach.
Udział uczniów naszej szkoły w Powiatowej Lidze Rowerowej 2025
07.05.20251
Sukces uczennicy klasy trzeciej w konkursie literacko- plastycznym!
07.05.2025
Realizacja projektu edukacyjnego CENNE ŻYCIE
07.05.2025Pierwsza pomoc to czynności pomagające w razie nagłego wypadku, urazu lub ataku choroby. Podtrzymują życie poszkodowanego albo pomagają zmniejszyć skutki zdarzenia.
W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Cenne Życie” klasa VIII przygotowała film instruktażowy prezentujący w jaki sposób udzielamy pierwszej pomocy w przypadku: omdlenia, oparzenia, urazu głowy, złamania, rany ciętej.
3 Maja. Święto Konstytucji.
04.05.2025„Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej pięknej krainie, uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie.” 29 kwietnia 2025 roku społeczność naszej szkoły obchodziła 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Uczniowie z klas: szóstej, siódmej, czwartej i pierwszej zaprezentowali wzruszający montaż słowno – muzyczny przybliżający istotę tego Święta Narodowego. Uroczystość była wspaniałą okazją do poznania wydarzeń rozgrywających się w XVIII wieku w Polsce, okolicznościach uchwalenia Konstytucji, a przede wszystkim uświadomienia sobie znaczenia pojęć: Wolność, Naród, Ojczyzna. Święto Konstytucji 3 Maja ustanowiono po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku, a po przerwie w czasach PRL, przywrócono je dopiero w 1990 roku. Konstytucja gwarantowała podstawy prawne do przekształcenia Rzeczypospolitej w państwo silne i nowoczesne. Ta bardzo ważna ustawa wprowadzała trójpodział władzy, monarchię dziedziczną, opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem oraz znosiła liberum veto. Najważniejsze było jednak to, że Konstytucja była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie ojczyzny - osłabionej po I rozbiorze i symbolem wielkiej siły narodu, który okazał się zdolny do odrodzenia. Mieszkańcy Warszawy z radością przyjęli nowy dokument, wiwatowali od rana na Placu Zamkowym na cześć jego twórców – Stanisława Małachowskiego, Ignacego Potockiego, Hugona Kołłątaja. Na szkolnej scenie zobaczyliśmy posłów, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który wypowiadał słowa: „Przysięgam Bogu i żałować tego nie będę! Proszę waszmość panów, kto kocha ojczyznę, niech idzie za mną do kościoła, aby wykonać tam przysięgę!” Konstytucja, niestety obowiązywała tylko 14 miesięcy. Wkrótce doszło do wojny z Rosją i kolejnego rozbioru Polski. Jeszcze przez wiele lat Polacy musieli walczyć o swoją wolność i prawa. Młodzi aktorzy wspaniale zagrali swoje role, recytowali wiersze, śpiewali piosenki patriotyczne. Prezentacja uczniów była żywą lekcją historii, która skłoniła nas do refleksji o trudnej przeszłości Polski. Uroczysta akademia została przygotowana przez p. A. Górniewicz i p. A. Gancarek. Dziękujemy uczniom za Ich zaangażowanie i piękną postawę.
11
Dzień Dziecka... ze sklepem "Dla Ciebie" w Koninie
Sukces Zuzi Biel w IV Wojewódzkim Konkursie Literacko-Artystycznym ,,Do zaczytania jeden krok" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy
Kolejny już raz w tym roku szkolnym
Zuzia zadziwiła nas kreatywnością oraz umiejętnościami literackimi i artystycznymi, zajmując III miejsce w IV Wojewódzkim Konkursie Literacko-Artystycznym, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 29 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie.
Uczennica kl. VI zaprojektowała pod kierunkiem nauczyciela j. polskiego
Spektakl profilaktyczny „I'm fine. Nie czepiajcie się narkotyków”
Jak rozmawiać z młodzieżą o trudnym problemie uzależnienia od narkotyków ? Poprzez teatr, który w szczery sposób pokaże zagrożenia, jakie powodują narkotyki. Zgadzając się z tą ideą, uczniowie naszej szkoły z klas 5-8 obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt. „I'm fine. Nie Czepiajcie Się Narkotyków”, w klubie Politechnik w Częstochowie. Po zakończonym spektaklu poruszenie wśród uczniów było bardzo duże i tematów do dyskusji nie brakowało.
Zbiórka elektrośmieci
Informujemy o trwającej zbiórce elektrośmieci w naszej szkole. Zachęcamy do udziału!
Zakończenie Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Cenne Życie"
„Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi” - Jan Paweł II.
Sukces Leny Tkacz
Kolejne wspaniałe osiągnięcia naszych uczniów!
„Wolność jest największą wartością życia człowieka. Bez wolności człowiek jest jak ptak bez skrzydeł, nie może się rozwijać ani realizować swoich marzeń” Jan Paweł II
Dyżury letnie przedszkoli
Sukces przedszkolaków w Gminnym Konkursie Piosenki Ludowej
Sukces ucznia klasy 3.
Kredkowy konkurs
Mimo włożonego serca, mnóstwa pracy i zaangażowania drugoklasistów, nie udało zdobyć się im nagrody w „Kredkowym konkursie” organizowanym przez Wydawnictwo Kropka.
To dzięki ich pomysłowości i wytrwałości powstała tak wyjątkowa praca.
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
Dla nas jesteście ZWYCIĘZCAM
I!
1000- lecie koronacji Bolesława Chrobrego
„Bolesław równie mężny, jak wspaniały,
Zbiera rycerstwo i w szyki sprawuje,
Już się nad wojskiem wznosząc Orzeł Biały
Drogę wskazuje.”
Julian Ursyn Niemcewicz
18 kwietnia tego roku minęło tysiąc lat od chwili, gdy Bolesław Chrobry został uroczyście koronowany. Pierwszy król Polski podejmując ekspansję we wszystkich kierunkach, zdołał przekształcić państwo swego ojca – Mieszka I w państwo polskie. Dzięki swej przenikliwości odwadze i zrozumieniu, że prawdziwa siła królestwa nie opiera się tylko na mieczu, ale także na silnej wierze około tysięcznego roku państwo Bolesława zaczęto określać nazwą Polonia. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela historii zaangażowali się w realizację projektu „1000 – lecie Królestwa Polskiego”, który organizowany był przez Muzeum Historii Polski, Towarzystwo Historyczne, Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w T
Dzień Ziemi w naszej szkole
W naszej szkole odbył się konkurs międzyklasowy zorganizowany z okazji Dnia Ziemi. Klasy 4- 8 rywalizowały w pięciu konkurencjach. Uczniowie wykazali się sprawnością fizyczną i wyobraźnią oraz pokazali, że potrafią pracować drużynowo na wspólny sukces. Zmagania wygrała klasa 6., która może cieszyć „dniem bez odpowiedzi ustnych i kartkówek”! Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom tej ekologicznej zabawy.
Sukces Dawida Lasaka w II Powiatowym Konkursie Literacko-Plastycznym na komiks pt. „Tajemnica biblioteki”
Sukces jest miarą talentu, ale i pracowitości. Udowodnił to Dawid Lasak, uczeń kl. IV Szkoły Podstawowej
w Koninie, który znalazł się w gronie laureatów II edycji Powiatowego Konkursu Litetacko-Plastycznego pt. „Tajemnica biblioteki”, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 31 im. Orła Białego w Częstochowie.
Udział uczniów naszej szkoły w Powiatowej Lidze Rowerowej 2025
1
Sukces uczennicy klasy trzeciej w konkursie literacko- plastycznym!
Realizacja projektu edukacyjnego CENNE ŻYCIE
Pierwsza pomoc to czynności pomagające w razie nagłego wypadku, urazu lub ataku choroby. Podtrzymują życie poszkodowanego albo pomagają zmniejszyć skutki zdarzenia.
W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Cenne Życie” klasa VIII przygotowała film instruktażowy prezentujący w jaki sposób udzielamy pierwszej pomocy w przypadku: omdlenia, oparzenia, urazu głowy, złamania, rany ciętej.
3 Maja. Święto Konstytucji.
„Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej pięknej krainie, uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie.” 29 kwietnia 2025 roku społeczność naszej szkoły obchodziła 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Uczniowie z klas: szóstej, siódmej, czwartej i pierwszej zaprezentowali wzruszający montaż słowno – muzyczny przybliżający istotę tego Święta Narodowego. U