📖 Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 📖
17.04.202516 kwietnia przedszkolaki oraz klasa 3. wzięły udział w lekcji bibliotecznej zorganizowanej w Gminnym Ośrodku Kultury w Rędzinach. W ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich poznali regulamin biblioteki oraz zasady wypożyczania książek. Pani bibliotekarka powiedziała o swojej pracy, o pozycjach które najczęściej wypożyczają dzieci, ale przede wszystkim rozdała dzieciom dokument uprawniający do założenia karty bibliotecznej. Uczniowie z zainteresowaniem przechadzali się korytarzem dużych półek z książkami. Na koniec obejrzeli również wszystkie nowo wyremontowane sale GOK- u w Rędzinach i potwierdzili chęć uczęszczania na zajęcia dodatkowe organizowane przez ośrodek kultury. Dziękujemy za miłe spotkanie.
4
🐣🐣🐣Wielkanoc tuż, tuż... zbliża się wielkimi krokami 🐣🐣🐣
16.04.2025W świątecznym nastroju, zgodnie z tradycją, uczniowie klas 4- 8 dekorowali pisanki. Prawdziwym wyzwaniem było szukanie czekoladowych jajek, ukrytych na placu szkolnym.
Uczniowie klasy 1 i 2, pod opieką swoich wychowawców, p. Kamili Tomczyk oraz p. Sylwii Banaś, wzięli udział w warsztatach wielkanocnych, podczas których wykonali stroiki z wykorzystaniem uprzednio ozdobionych pisanek. Dodatkowo wzięli udział w grze „Wielkanocne zamieszanie”- musieli zmierzyć się z wielkanocnymi rebusami, szaradami i zadaniami, aby dowiedzieć się, co podaruje im zajączek. Wychowawczyni klasy 3., p. Ewelina Wypych przypomniała swoim wychowankom o polskich tradycjach i zwyczajach wiązanych z Wielkanocą, po czym zaprosiła uczniów do podzielenia się jajeczkiem i złożenia sobie świątecznych życzeń.
Nagrodzeni w Gminnym Konkursie Plastycznym „Kartka wielkanocna”
16.04.202515 kwietnia 2025 r. W Gminnym Ośrodku Kultury w Rędzinach odbyło się uroczyste rozdanie nagród w Konkursie Plastycznym na Kartkę Wielkanocną 2025. Laureatom nagrody wręczyli Wójt Gminy Rędziny Adam Jaruga oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rędzinach- Pani Jolanta Brzozowska- Ciura. Wśród nagrodzonych znalazło sią aż 11 uczniów naszej szkoły i tak oto:
Kategoria klasy I-III:
I miejsce - Hubert Banasik z klasy III
I miejsce - Lena Tkacz z klasy III
I miejsce - Ksawery Mucha z klasy III
II miejsce - Maria Wojciechowska z klasy II
III miejsce - Miłosz Michalik z klasy II
Wyróżnienie - Lena Wilk z klasy I
Kategoria klasy IV-VI:
I miejsce - Alicja Urbaniec z klasy IV
I miejsce - Sabina Smaga z klasy IV
Wyróżnienie - Ines Szrajber z klasy VI
Wyróżnienie - Ernest Waszczyk z klasy V
Kategoria klasy VII-VIII:
Wyróżnienie - Wera Mechelewska z klasy VII
Serdecznie gratulujemy!
14
🐣🐰🐣Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu „Moja ozdoba wielkanocna”🐣🐰🐣
15.04.2025Dnia 15.04.2025 r. Odbyło się rozstrzygnięcie i uroczyste rozdanie nagród w szkolnym konkursie plastycznym „Moja Ozdoba Wielkanocna”. W sumie wpłynęły 24 prace spośród, których jury wyłoniło zwycięzców i tak oto:
I miejsce Liliana Okoń - klasa III
I miejsce Tatiana Smaga - przedszkole
I miejsce Maria Kościelniak - klasa III
II miejsce Nikola Dondela - klasa I
II miejsce Kacper Ziętal - klasa I
II miejsce Szymon Janicki - klasa I
II miejsce Aleksander Witkowski - przedszkole
III miejsce Nikodem Benduch - klasa I
III miejsce Alan Chrapek - klasa I
III miejsce Alicja Janicka - przedszkole
Wyróżnienie Amadeus Mużyła - przedszkole
Wyróżnienie Antonina Kajetaniak - klasa I
Wyróżnienie Jakub Stacherczak - przedszkole
Wyróżnienie Miłosz Michalik - klasa II
Wyróżnienie Szymon Rospądek - klasa II
Wyróżnienie Jakub Żurawski - przedszkole
Wyróżnienie Filip Żurawski - przedszkole
Wyróżnienie Marcjan Waszczyk - przedszkole
Wyróżnienie Michalina Witkowska - klasa I
Wyróżnienie Cyprian Olczyk - przedszkole
Wyróżnienie Blanka Olczyk - przedszkole
Wyróżnienie Amelia Kawecka - przedszkole
Wyróżnienie Oliwia Lizura - klas I
Wyróżnienie Helena Witkowska - przedszkole
Serdecznie dziękujemy Wszystkim za udział w konkursie, zwycięzcom gratulujemy!
Wszystkie prace konkursowe można od dziś kupić na szkolnym kiermaszu!
Sukces uczniów naszej szkoły w IV Powiatowym Konkursie Literacko- Plastycznym ,,Idzie wiosna polami, lasami...” pod honorowym patronatem Wójta Gminy Mstów Pana Tomasza Gęsiarza i Koła Łowieckiego ŁOŚ z Częstochowy
14.04.2025Miło nam poinformować, iż dwoje uczniów naszej szkoły znalazło się w gronie laureatów IV Powiatowego Konkursu
Litetacko-Plastycznego ,,Idzie wiosna polami lasami...”:
Filip Sojda z kl. V zajął I miejsce,
a Sabina Smaga z kl. IV - II miejsce.
Uczniowie mieli za zadanie wykonać dowolną techniką ilustrację na podstawie ,,wiosennego” utworu Bolesława Leśmiana pt. ,,Tęcza”.
Sabinka namalowała przepiękną pracę pod kierunkiem nauczyciela plastyki p. Anety Biernackiej- Francik, natomiast nauczyciel j. polskiego- p. Alicja Piwowarczyk wspierała uczennicę podczas interpretacji tekstu poetyckiego i wyodrębnianiu obrazów poetyckich, które znalazły odzwierciedlenie w pracy plastycznej.
Nad wykonaniem pracy Filipa czuwała polonistka p. Agnieszka Górniewicz, która pomagała uczniowi w zrozumieniu wiersza, a następnie ukierunkowała jego plastyczne działania. Cieszymy się, iż nasi wychowankowie
udowodnili swoimi pracami, że są osobami wrażliwymi na słowo poetyckie,
a jego piękno potrafią oddać za pomocą formy plastycznej.
Gratulujemy nagrodzonym uczniom i życzymy kolejnych sukcesów.
Sabinko, Filipie! Nieustannie rozwijajcie swoje talenty, wyobraźnię, kreatywność
i odkrywajcie wciąż nowe środki artystycznego wyrazu.
Podziękowanie
14.04.2025,,Jeden z najgłębszych sekretów życia polega na tym,że tylko to wszystko, co robimy dla innych, jest tym, co naprawdę warto robić.” - Carroll Lewis
Pragniemy gorąco podziękować Starostwu Powiatowemu w Częstochowie oraz Przewodniczącemu Rady Gminy Rędziny
Panu Mateuszowi Dzwonnikowi
za otwarte serca na nasze potrzeby, życzliwość oraz ufundowanie bonów podarunkowych dla laureatów VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Zainspirowani twórczością
Marii Konopnickiej...”, organizowanego przez Szkołę Podstawową w Koninie. Wyrażamy ogromną wdzięczność
za wsparcie naszych działań promujących
twórczość Patronki naszej szkoły, a także dających możliwość rozwijania literackich uzdolnień dzieci i młodzieży.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Koninie
mgr Beata Pruban
Koordynator Konkursu
mgr Alicja Piwowarczyk
Wycieczka do Manufaktury Słodyczy Hokus Pokus 🤗
14.04.2025W czasie deszczu dzieci się nudzą? Nie w naszej szkole! Dla dzieci nie ma lepszej frajdy niż poznawać tajniki receptury słodkich, kolorowych karmelków oraz pysznej, włoskiej pizzy i do tego zaprojektować swoje własne kompozycje. Przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 wybrali się w okolice Żarek do Manufaktury słodyczy HokusPokuss oraz Restauracji Przystań Leśniów, gdzie pod czujnym okiem cukierników i kucharzy odbyli warsztaty tworząc ręcznie robione lizaki oraz indywidualną pizzę. Ogrom radości sprawiła wspólna podróż autokarem i pałaszowanie łakoci. Mamy nadzieję, że tym słodkim akcentem przywołamy wreszcie wyczekiwaną, ciepła wiosnę.
15
Lista dzieci przyjętych do klasy 1. Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Koninie
11.04.2025Informuję, że lista dzieci przyjętych do klasy 1. Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Koninie została wywieszona na drzwiach wejściowych szkoły.
Dyrektor
Beata Pruban
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
03.04.2025Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, według WHO jest diagnozowany u około 1 na 100 dzieci. 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w akcję na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem. Wolontariusze z klasy VIII przeprowadzili prelekcję na ten temat dla klas młodszych a w szkole nie zabrakło niebieskich akcentów, które symbolizują solidarność z osobami ze spektrum autyzmu.
INFORMACJA
03.04.2025Z uwagi na prowadzone prace budowlane w dniach 7-8 kwietnia parking szkolny będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.
🏆🏆🏆Marysia Wojciechowska, uczennica klasy 2. Laureatką XXVI Gminnego Konkursu Recytatorskiego🏆🏆🏆
02.04.2025Z wielką dumą informujemy Państwa o sukcesie uczennicy klasy 2. Marii Wojciechowskiej, która zdobyła zaszczytne 1. miejsce w swojej kategorii wiekowej w XXVI Gminnym Konkursie Recytatorskim i tym samym reprezentować będzie naszą szkołę podczas XXXVI Spotkań Recytatorskich „Wrażliwość na słowa”. Składamy ogromne gratulacje Laureatce, jak również p. Sylwii Banaś, która przygotowała Uczennicę do konkursu, życząc jednocześnie powodzenia i wygranej na kolejnym etapie!
Pragniemy także podziękować za udział oraz pogratulować pozostałym uczestnikom, którzy pod opieką: p. Alicji Piwowarczyk, p. Agnieszki Górniewicz, p. Eweliny Wypych, przygotowali wiersze oraz fragmenty prozy i wspaniale zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie zdobywając:
Anna Czajkowska, klasa 3.- wyróżnienie 🏅
Oliwia Czajkowska, klasa 6. - 3. miejsce 🥉
Sabina Smaga, klasa 4.- wyróżnienie 🏅
Ernest Wasczyk, klasa 5.- wyróżnien
ie 🏅
Podsumowanie VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Zainspirowani Twórczością Marii Konopnickiej...”
26.03.2025W roku szkolnym 2024/2025 Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Koninie zorganizowała kolejną już- VI edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Zainspirowani Twórczością Marii Konopnickiej...”, przeznaczonego dla uczniów kl. II-VIII szkół podstawowych.
Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objęli:
Muzeum M. Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum M. Konopnickiej- Oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach,
Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach-Wojewoda Śląski Marek Wójcik, Starostwo Powiatowe w Częstochowie, Wójt Gminy Rędziny.Głównym celem Konkursu, organizowanego w naszej szkole od 2019r., jest przybliżenie twórczych dokonań patronki Szkoły Podstawowej w Koninie, Marii Konopnickiej, popularyzacja mniej znanych utworów poetki, a także zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na ukazane w nich wartości i postawy życiowe. Ponadto udział w Konkursie daje możliwość wykazania się wrażliwością literacką, kreatywnością, staje się też okazją do zaprezentowania własnych uzdolnień, zainteresowań literackich oraz przemyśleń i odniesień do współczesnego świata.
Na tegoroczny konkurs napłynęły prace z 27 szkół województw: kujawsko-pomorskiego, śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i pomorskiego.
Uczestnicy, wykazując się doskonałą znajomością utworów M. Konopnickiej, wysokim poziomem językowym i twórczą inwencją, zastosowali ciekawe formy wypowiedzi takie jak: opowiadanie z dialogiem, kartka z pamiętnika, rozprawka, esej, jednoaktówka, wiersz. Prace wyróżniają się także interesującymi przemyśleniami na temat obowiązków, działań społecznych, pragnień człowieka, marzeń, celów czy kierowania się w życiu zasadami moralnymi.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznego Konkursu oraz nauczycielom opiekunom, którzy wspierali swoich podopiecznych podczas tworzenia prac, a także zachęcamy do udziału w kolejnych jego edycjach.
Autorom nagrodzonych tekstów gratulujemy, a wszystkim uczestnikom życzymy nieustannego rozwijania literackich pasji oraz sukcesów w kolejnych konkursowych zmaganiach, nie tylko literackich.
Nagrody oraz dyplomy dla uczestników, a także podziękowania dla opiekunów zostanę przekazane drogą pocztową.
LAUREACI
Kategoria I (kl. II-III)
I miejsce
Paulina Kędra, Szkoła Podstawowa im. E. Łozińskiego w Potoku
Laura Kowalczyk, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi w Rybnie
II miejsce
Amelia Gala, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Rudnikach
Dawid Szecówka, Szkoła Podstawowa w Biskupicach
III miejsce
Aleksandra Adamczyk, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Rudnikach
Nikola Kita, Szkoła Podstawowa w Młynnem
Wiktoria Kwasiborska, Szkoła Podstawowa w Emilianowie
Wyróżnienie
Nikola Bogucka, Szkoła Podstawowa w Konarach
Piotr Matląg, Szkoła Podstawowa w Młynnem
Natalia Safianowska, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Malborku
Kategoria II (kl. IV-VIII)
I miejsce
Amelia Lizurej, Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Opatowie
Julia Mazur, Szkoła Podstawowa Nr 4 w Myszkowie
II miejsce
Julia Bober, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. M. Konopnickiej w Czeladzi
Natalia Matras, Szkoła Podstawowa im. M. Dąbrowskiej w Nowym Rybiu
III miejsce
Julia Michoń, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Hetmana S. Koniecpolskiego w Koniecpolu
Nikola Wąsek, Szkoła Podstawowa w Olbrachcicach
Kacper Sobota, Szkoła Podstawowa im. kpt. L. Teligi w Poraju
Wyróżnienie
Natalia Bąk, Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Soborzycach
Julia Lara, Szkoła Podstawowa w Olbrachcicach
Wojciech Lech, Szkoła Podstawowa im M. Konopnickiej w Opatowie
Lena Trzebska, Szkoła Podstawowa im.6 Pułku Piechoty w Starym Broniszewie
Kategoria III (kl.VII-VIII)
I miejsce
Emilia Musielińska, Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Zawadzie
Mateusz Wiśniewski, Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1 w Katowicach
II miejsce
Marta Gogacz, Szkoła Podstawowa SPSK im. Świętych Dzieci z Fatimy w Rybnej
Aleksandra Majda, Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr1 w Katowicach
III miejsce
Aleksandra Zawadowicz, Szkoła Podstawowa w Olbrachcicach
Wiktoria Strzelczyk, Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Opatowie
Wyróżnienie
Olga Pergół, Szkoła Podstawowa Nr 8 im. K. Bochenek w Skoczowie
Maja Wójtowicz, Szkoła Podstawowa im. L. Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym
Natalia Wróbel, Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Opatowie
📖🌷🪻🌷📖Obchody Światowego Dnia Poezji oraz Pierwszego Dnia Wiosny... Wiosennie, radośnie i poetycko w naszej szkole 📖🌷🪻🌷📖
21.03.202521 marca przypada Pierwszy Dzień Wiosny
kalendarzowej, ale uczniom bliższa jest nazwa „Dzień Wagarowicza”, który chętnie wielu spędziłoby poza placówką oświatową. Jednak w naszej szkole tego dnia było tyle atrakcji, że nikt z wychowanków nawet nie pomyślał o ucieczce. Po raz pierwszy 21 marca obchodziliśmy także Światowy Dzień Poezji. Najpierw jednak wychowankowie oddziału przedszkolnego oraz uczniowie kl. I-III, niosąc kukłę marzanny, przewędrowali ulicami Konina, obwieszczając mieszkańcom koniec zimy i początek kalendarzowej wiosny, po drodze wypatrując jej śladów.Jak przystało na doskonałych detektywów, odnaleźli je w pierwszych wiosennych kwiatach, pączkach liści na drzewach i krzewach oraz w ciepłych promieniach słońca. Po powrocie do szkoły przedszkolaki i najmłodsi uczniowie włączyli się do „Turnieju kanapkowego”, który polegał na przygotowaniu zdrowych, smacznych
i pięknych kanapek. W tych zmaganiach wszyscy uczniowie dali upust fantazji,
a także wykazali się wiedzą na temat zdrowego odżywiania i ogromnym zaangażowaniem w przygotowanie smacznych, kolorowych kanapek. Radosna atmosfera i umiejętność współpracy pomogły w szybkim wywiązaniu się z kulinarnego zadania. Na zakończenie uczestnicy turnieju otrzymali gratulacje i pamiątkowe dyplomy od p. Dyrektor i jury oceniającego walory wykonanych przysmaków.
Nie był to koniec atrakcji, gdyż po turnieju
rozpoczęliśmy obchody Światowego Dnia Poezji. Nauczycieli i uczniów kl. IV-VIII zachwyciły wiersze o wiośnie, nie tylko wyrecytowane, ale i napisane przez najmłodszych pod kierunkiem wychowawców. Uczniowie ze starszych klas z wielkim zaangażowaniem deklamowali wiersze A. Asnyka, J. Tuwima, C. K. Norwida czy A. Mickiewicza. W niezwykły nastrój wprowadziła obecnych poezja śpiewana m. in. w wykonaniu M. Grechuty. Z zaciekawieniem wysłuchali muzycznej wersji utworu A. Mickiewicza ,,Niepewność”, a następnie z pomocą nagrania piosenki w wykonaniu Sanah zaśpiewali utwór autorstwa W. Szymborskiej ,,Nic dwa razy się nie zdarza...”
Zakończeniem obchodów Światowego Dnia Poezji było rozdanie uczniom tajemniczych ruloników z wierszami- poezją ,,na wynos” oraz tworzenie przez uczniów kl. starszych utworów poetyckich z wycinków gazetowych.Trzeba przyznać, że wykazali się kreatywnością, nadając sens pozornie
niepasującym do siebie wyrazom, frazom
i tworząc teksty refleksyjne, zabawne, zmuszające do przemyśleń. Tegoroczne obchody Pierwszego Dnia Wiosny w Szkole Podstawowej w Koninie okazały się bardzo udane. Z pierwszymi wiosennymi promieniami słońca pojawił się u naszych wychowanków uśmiech, dobry humor, energia i kreatywność. Oby towarzyszyły im wciąż, na lekcjach i poza nimi.
,,Wiosna, wiosna, ach to ty...”
33
❤️ Nauka pierwszej pomocy przedmedycznej ❤️
22.10.2024Dziś, w ramach realizacji projektów edukacyjnych związanych z szeroko pojętą edukacją dla życia realizowanych w naszej szkole, gościliśmy p. Annę Jędrasiak- Jafari- położną Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie, która w pierwszej części spotkania przeprowadziła pogadankę z uczniami, dzieląc się cennymi informacjami na temat różnic w zawodzie położnej i pielęgniarki. W kolejnej części odbyły się warsztaty mające na celu edukację uczniów z zakresu udzielania pomocy osobom znajdującym się w stanie zagrożenia zdrowia i życia- jednej z najważniejszych umiejętności, którą uczniowie powinni zdobyć w szkole. Podczas zajęć uczniowie poznali sposoby zachowania w sytuacjach zagrożenia oraz zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom potrzebującym. Mieli także możliwość przećwiczyć praktyczne umiejętności, tak ważne podczas udzielania pierwszej pomocy pod fachowym okiem członka zespołu medycznego.
Pragniemy gorąco podziękować pani Ani za przybycie do naszej szkoły, poświęcony czas, profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie zajęć, które były cennym źródłem wiedzy, ale także wyjątkowym przeżyciem dla każdego uczestnika.
32
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole
14.10.202414 października obchodzimy w całej Polsce Dzień Edukacji Narodowej- dzień wszystkich pracowników oświaty. W poniedziałek w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia
z udziałem Pana Wójta Adama Jarugi, którą swoim krótkim występem rozpoczęli reprezentanci samorządu szkolnego, składając wszystkim nauczycielom, a także pracownikom obsługi najserdeczniejsze życzenia nieustającej radości, pogody ducha oraz entuzjazmu i pasji, ale też wytrwałości w pełnieniu wymagających obowiązków zawodowych. Uczniowie klas młodszych, specjalnie przygotowanym na tę okazję programem artystycznym, w piękny, nieco humorystyczny, a jednocześnie wzruszający sposób wyrazili podziękowania swoim wychowawcom oraz pozostałym pracownikom niepedagogicznym. Dopełnieniem uroczystości było złożenie życzeń oraz podziękowań za trud wkładany w opiekę i wychowanie przyszłego pokolenia, zaangażowanie, poświęcenie wszystkim pracownikom szkoły przez Panią Dyrektor Beatę Pruban.
18
Jesienny kącik przyrody w przedszkolu
14.10.20249W celu rozwijania zainteresowań przedszkolaków otaczającą nas przyrodą i kształtowanie opiekuńczej postawy wobec środowiska - ważne jest zorganizowanie w przedszkolnej sali kącika przyrody. Jest to nie tylko istotny element dekoracyjny , ale przede wszystkim dydaktyczny. Kącik przyrody jest inspiracją do twórczej działalności: plastycznej, ekologicznej, matematycznej. Dzieci chętnie eksperymentują, wspaniale bawią się z materiałami przyrodniczymi i uczą szacunku do otaczającej przyrody. Dziękujemy rodzicom za pomoc w urządzeniu jesiennego kącika przyrody.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego w klasach młodszych
11.10.202410 października uczniowie klas młodszych naszej szkoły wzięli udział w zajęciach zorganizowanych z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Celem podjętych przez psychologa szkolnego oraz wychowawców klas działań, było zwiększenie świadomości najmłodszych uczniów na temat zdrowia psychicznego, podkreślenie znaczenia dbałości o nie, a także rozwijanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
6
Realizacja pierwszych modułów ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Na zdrowie” w klasach młodszych
11.10.2024Dziś uczniowie klas młodszych zakończyli realizację pierwszych modułów ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Na zdrowie”. Podczas zajęć poznali tajniki kuchni polskiej oraz zwyczaje kulinarne na świecie, dzięki czemu przekonali się, że każda z kuchni- oferująca bogactwo aromatów i intensywność smaków, jest wyjątkowa. W ramach realizacji zadania wykonali jedno z tradycyjnych dań polskich- sałatkę jarzynową. Dodatkowo poszerzyli swoją wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania i stylu życia poprzez dokładne omówienie oraz wspólne wykonanie piramidy żywieniowej i aktywności fizycznej. Na kolejnych zajęciach uczniowie poznali tradycyjną metodę kiszenia kapusty. Ponadto dowiedzieli się, jak cennym i bogatym w witaminy źródłem są kiszonki. Pod okiem wychowawców, z ogromną radością przystąpili do działania! Ostatnim etapem zdobywania wiedzy o szeroko pojętym zdrowiu, w ramach realizacji dwóch modułów projektu, było wykonanie przez uczniów sałatek z ulubionych owoców, degustacja zielonego smoothie oraz naleśników z domowym dżemem czereśniowym. Zajęcia były nie tylko wspaniałą, wspólną zabawą, ale przede wszystkim doskonałą okazją do nauki w angażujący uczniów sposób.
35
BIEG PAMIĘCI IM. KAROLA ŁĄCKIEGO
08.10.2024Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Biegu Pamięci im. Karola Łąckiego, który odbędzie się 19 października. Ideą przyświecającą organizacji wydarzenia jest popularyzacja i upowszechnianie biegania jako najprostszej formy fizycznej, promocja zdrowego stylu życia oraz walorów przyrodniczych konińskiego parku i przede wszystkim upamiętnienie postaci Karola Łąckiego- obywatela ziemskiego z Konina, zasłużonego działacza w sprawie odbudowy wieży na Jasnej Górze.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
02.10.2024„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Wisława Szymborska
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Nadrzędnym celem akcji jest promowanie tej aktywności wśród dzieci i młodzieży. Zalet czytania jest bardzo dużo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. W ramach ogólnopolskiej akcji nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, przedszkolnej oraz biblioteki zorganizowali w naszej szkole, w swoich grupach głośne czytanie. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania fragmentów różnych książek - wybranych z literatury dla dzieci, które zostały przeczytane przez uczniów klasy VIII.
Uczniowie z radością i zaangażowaniem brali udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.
4
Góra uczuć w klasie 2.
01.10.2024❤️Dziś uczniowie klasy 2. wzięli udział w kolejnych zajęciach z psychologiem szkolnym, podczas których pracowali nad swoją wyobraźnią, komunikacją interpersonalną, a także nawzajem poznawali swoje wewnętrzne światy. ❤️
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
30.09.2024Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Koninie przekonali się w praktyce, na czym polega demokracja. Wraz z początkiem września odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2024/2025. Nową przewodniczącą Samorządu została uczennica klasy VII - Wera Mechelewska, której udało się zdobyć 18 głosów poparcia. Zastępcą został, również uczeń klasy VII - Hubert Sobkowiak, zdobywając 16 głosów. Członkami Samorządu Uczniowskiego zostały także uczennice klasy VI - Raczyńska Oliwia, Sojda Michalina oraz uczeń klasy VIII - Ujma Dawid, którym udało się uzyskać 14 głosów poparcia. Wszystkim kandydującym w wyborach serdecznie gratulujemy, a nowo wybranemu Samorządowi życzymy wielu sukcesów w działalności na rzecz szkoły.
7
Dzień Chłopaka w klasach młodszych
30.09.2024Ostatni dzień września uczniowie klas młodszych naszej szkoły spędzili we wspaniałej atmosferze, świętując Dzień Chłopaka. Po złożeniu życzeń przez dziewczynki i gromkim odśpiewaniu „Sto lat”, pierwszoklasiści zamienili się w małych cukierników- brali aktywny udział w rozrabianiu ciasta na babeczki, napełnianiu foremek i przede wszystkim samodzielnym dekorowaniu upieczonych smakołyków. W klasie 2. było równie przyjemnie i smacznie- uczniowie mieli okazję obejrzeć wybrany przez siebie film animowany, pałaszując wspólnie pizzę. Nie zabrakło także zgodnej zabawy przy muzyce. Uczniowie z klasy 3. uczcili ten dzień, jedząc pyszne desery przygotowane przez rodziców oraz grając w gry planszowe. W paczce z prezentami chłopcy znaleźli popity i słodycze. Dodatkowo otrzymali od swojej wychowawczyni imienne certyfikaty Superchłopaka.
9
Dzień Chłopaka na sportowo
27.09.2024W tym roku szkolnym uczniowie kl. IV- VIII Szkoły Podstawowej w Koninie postanowili spędzić Dzień Chłopaka w sportowym stylu. W związku z tym udali się w piątek 27 września do Stacji Grawitacji w Częstochowie, gdzie nie tylko świetnie się bawili, ale też szybko zregenerowali siły nadwątlone szkolnymi obowiązkami. Wychowawcy mogli podziwiać ich niezwykłą sprawność, zwinność i odwagę.
Zmęczeni, lecz szczęśliwi wracali do domu ze świadomością, jak ważny dla zdrowia jest ruch fizyczny. Kiedy ciało jest zdrowe, ludzie odczuwają radość i rozpiera ich energia. Nie na darmo się mówi: „W zdrowym ciele- zdrowy duch”!
Warsztaty ekologiczne w klasach VII-VIII
26.09.202419 września uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w zielonych warsztatach ekologicznych nt. zrównoważonego rozwoju zorganizowanego przez Fundację Cemex w Rudnikach. Podczas warsztatów poruszane były tematy zmian klimatu i gospodarki obiegu zamkniętego. Uczestnicy dyskutowali m.in. o działaniach, które każdy może podjąć, by chronić środowisko naturalne. Uczniowie zwiedzili również teren zakładu i zapoznali się z procesem produkcji cementu.
Bezpieczna droga do przedszkola - poznajemy zasady ruchu drogowego!
26.09.2024We wrześniu w naszym przedszkolu rozpoczął się cykl zajęć związanych z bezpieczeństwem na drodze. Dzieci zapoznały się z elementarnymi zasadami ruchu drogowego. Na pobliskim przejściu dla pieszych, ubrane w kamizelki odblaskowe uczyły się poprawnego przechodzenia przez jezdnię. Podczas zabaw w grupie dzieci poznały niektóre znaki drogowe. Ponadto dzieci wykonały różnorodne prace plastyczne związane z ruchem drogowym. Były to cenne lekcje, dzięki którym przedszkolaki dowiedziały się, jak istotną sprawą jest bezpieczeństwo i bycie uważnym na drodze.
1
Światowy Dzień Serca w naszej szkole
24.09.2024Serce jest najciężej pracującym mięśniem. Nigdy nie odpoczywa. Bez niego nie moglibyśmy żyć, dlatego też co roku 24 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca, jedno z najważniejszych wydarzeń zdrowotnych na świecie. Dla uczniów naszej szkoły, była to doskonała okazja, aby bliżej przyjrzeć się temu organowi, poznać jego budowę i działanie, uświadomić sobie, jak ważna jest troska o zdrowie serca, poprzez prawidłowe nawyki żywieniowe, aktywność fizyczną, odrzucenie wszelkich używek. Dzieci dowiedziały się co kryje się pod pojęciem profilaktyki prozdrowotnej i jak ważne są regularne badania.
11
„Na straży czystej Ziemi”. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ
24.09.202411W ubiegłym tygodniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 31. ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata- Polska 2024 r.” organizowanej przez fundację Nasza Ziemia. 20 września społeczność uczniowska ponownie przystąpiła do działania, by zadbać o najbliższe środowisko.
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
22.09.202420 września, dzieci uczęszczające do naszego przedszkola obchodziły swoje święto, gdyż tego dnia przypada Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji w naszej grupie zorganizowane zostały zabawy ruchowe, taneczne, malowanie twarzy. Dzieci otrzymały kolorowe balony, medaliony przedszkolaka, a także słodkie niespodzianki. Dzień Przedszkolaka podkreśla wagę edukacji przedszkolnej, ale także pozwala dzieciom w pełni czerpać radość z bycia przedszkolakiem.Życzymy wszystkim kochanym dzieciom samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu.
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” J.Korczak
1
Akcja pomocy dla osób dotkniętych powodzią
17.09.2024Szanowni Państwo!
Zwracamy się z ogromną prośbą o włączenie się do akcji pomocy dla osób dotkniętych powodzią.
📖 Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 📖
16 kwietnia przedszkolaki oraz klasa 3. wzięły udział w lekcji bibliotecznej zorganizowanej w Gminnym Ośrodku Kultury w Rędzinach. W ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich poznali regulamin biblioteki oraz zasady wypożyczania książek. Pani bibliotekarka powiedziała o swojej pracy, o pozycjach które najczęściej wypożyczają dzieci, ale przede wszystkim rozdała dzieciom dokument uprawniający do założenia karty bibliotecznej. Uczniowie z zainteresowaniem przechadzali się korytarzem dużych półek z książkami. Na koniec obejrzeli również wszystkie nowo wyremontowane sale GOK- u w Rędzinach i potwierdzili chęć uczęszczania na zajęcia dodatkowe organizowane przez ośrodek kultury. Dziękujemy za miłe spotkanie.
🐣🐣🐣Wielkanoc tuż, tuż... zbliża się wielkimi krokami 🐣🐣🐣
W świątecznym nastroju, zgodnie z tradycją, uczniowie klas 4- 8 dekorowali pisanki. Prawdziwym wyzwaniem było szukanie czekoladowych jajek, ukrytych na placu szkolnym.
Uczniowie klasy 1 i 2, pod opieką swoich wychowawców, p. Kamili Tomczyk oraz p. Sylwii Banaś, wzięli udział w warsztatach wielkanocnych, podczas których wykonali stroiki z wykorzystaniem uprzednio ozdobionych pisanek. Dodatkowo wzięli udział w grze „Wielkanocne zamieszanie”- musieli zmierzyć się z wielkanocnymi rebusami, szaradami i zadaniami, aby dowiedzieć się, co podaruje im zajączek. Wychowawczyni klasy 3., p. Ewelina Wypych przypomniała swoim wychowankom o polskich tradycjach i zwyczajach wiązanych z Wielkanocą, po czym zaprosiła uczniów do podzielenia się jajeczkiem i złożenia sobie świątecznych życzeń.
Nagrodzeni w Gminnym Konkursie Plastycznym „Kartka wielkanocna”
15 kwietnia 2025 r. W Gminnym Ośrodku Kultury w Rędzinach odbyło się uroczyste rozdanie nagród w Konkursie Plastycznym na Kartkę Wielkanocną 2025. Laureatom nagrody wręczyli Wójt Gminy Rędziny Adam Jaruga oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rędzinach- Pani Jolanta Brzozowska- Ciura. Wśród nagrodzonych znalazło sią aż 11 uczniów naszej szkoły i tak oto:
🐣🐰🐣Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu „Moja ozdoba wielkanocna”🐣🐰🐣
Dnia 15.04.2025 r. Odbyło się rozstrzygnięcie i uroczyste rozdanie nagród w szkolnym konkursie plastycznym „Moja Ozdoba Wielkanocna”. W sumie wpłynęły 24 prace spośród, których jury wyłoniło zwycięzców i tak oto:
I miejsce Liliana Okoń - klasa III
I miejsce Tatiana Smaga - przedszkole
I miejsce Maria Kościelniak - klasa III
Sukces uczniów naszej szkoły w IV Powiatowym Konkursie Literacko- Plastycznym ,,Idzie wiosna polami, lasami...” pod honorowym patronatem Wójta Gminy Mstów Pana Tomasza Gęsiarza i Koła Łowieckiego ŁOŚ z Częstochowy
Miło nam poinformować, iż dwoje uczniów naszej szkoły znalazło się w gronie laureatów IV Powiatowego Konkursu
Litetacko-Plastycznego ,,Idzie wiosna polami lasami...”:
Filip Sojda z kl. V zajął I miejsce,
a Sabina Smaga z kl. IV - II miejsce.
Uczniowie mieli za zadanie wykonać dowolną techniką ilustrację na podstawie ,,wiosennego” utworu Bolesława Leśmiana pt. ,,Tęcza”.
Podziękowanie
,,Jeden z najgłębszych sekretów życia polega na tym,że tylko to wszystko, co robimy dla innych, jest tym, co naprawdę warto robić.” - Carroll Lewis
Pragniemy gorąco podziękować Starostwu Powiatowemu w Częstochowie oraz Przewodniczącemu Rady Gminy Rędziny
Panu Mateuszowi Dzwonnikowi
za otwarte serca na nasze potrzeby, życzliwość oraz ufundowanie bonów podarunkowych dla laureatów VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Zainspirowani twórczością
Wycieczka do Manufaktury Słodyczy Hokus Pokus 🤗
W czasie deszczu dzieci się nudzą? Nie w naszej szkole! Dla dzieci nie ma lepszej frajdy niż poznawać tajniki receptury słodkich, kolorowych karmelków oraz pysznej, włoskiej pizzy i do tego zaprojektować swoje własne kompozycje. Przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 wybrali się w okolice Żarek do Manufaktury słodyczy HokusPokuss oraz Restauracji Przystań Leśniów, gdzie pod czujnym okiem cukierników i kucharzy odbyli warsztaty tworząc ręcznie robione lizaki oraz indywidualną pizzę. Ogrom radości sprawiła wspólna podróż autokarem i pałaszowanie łakoci. Mamy nadzieję, że tym słodkim akcentem przywołamy wreszcie wyczekiwaną, ciepła wiosnę.
Lista dzieci przyjętych do klasy 1. Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Koninie
Informuję, że lista dzieci przyjętych do klasy 1. Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Koninie została wywieszona na drzwiach wejściowych szkoły.
Dyrektor
Beata Pruban
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, według WHO jest diagnozowany u około 1 na 100 dzieci. 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w akcję na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem. Wolontariusze z klasy VIII przeprowadzili prelekcję na ten temat dla klas młodszych a w szkole nie zabrakło niebieskich akcentów, które symbolizują solidarność z osobami ze spektrum autyzmu.
INFORMACJA
Z uwagi na prowadzone prace budowlane w dniach 7-8 kwietnia parking szkolny będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.
🏆🏆🏆Marysia Wojciechowska, uczennica klasy 2. Laureatką XXVI Gminnego Konkursu Recytatorskiego🏆🏆🏆
Z wielką dumą informujemy Państwa o sukcesie uczennicy klasy 2. Marii Wojciechowskiej, która zdobyła zaszczytne 1. miejsce w swojej kategorii wiekowej w XXVI Gminnym Konkursie Recytatorskim i tym samym reprezentować będzie naszą szkołę podczas XXXVI Spotkań Recytatorskich „Wrażliwość na słowa”. Składamy ogromne gratulacje Laureatce, jak również p. Sylwii Banaś, która przygotowała Uczennicę do konkursu, życząc jednocześnie powodzenia i wygranej na kolejnym etapie!
Podsumowanie VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Zainspirowani Twórczością Marii Konopnickiej...”
W roku szkolnym 2024/2025 Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Koninie zorganizowała kolejną już- VI edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Zainspirowani Twórczością Marii Konopnickiej...”, przeznaczonego dla uczniów kl. II-VIII szkół podstawowych.
Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objęli:
Muzeum M. Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum M. Konopnickiej- Oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach,
Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach-Wojewoda Śląski Marek Wójcik, Starostwo Powiatowe w Częstochowie, Wójt Gminy Rędziny.
📖🌷🪻🌷📖Obchody Światowego Dnia Poezji oraz Pierwszego Dnia Wiosny... Wiosennie, radośnie i poetycko w naszej szkole 📖🌷🪻🌷📖
21 marca przypada Pierwszy Dzień Wiosny
kalendarzowej, ale uczniom bliższa jest nazwa „Dzień Wagarowicza”, który chętnie wielu spędziłoby poza placówką oświatową. Jednak w naszej szkole tego dnia było tyle atrakcji, że nikt z wychowanków nawet nie pomyślał o ucieczce. Po raz pierwszy 21 marca obchodziliśmy także Światowy Dzień Poezji. Najpierw jednak wychowankowie oddziału przedszkolnego oraz uczniowie kl. I-III, niosąc kukłę marzanny, przewędrowali ulicami Konina, obwieszczając mieszkańcom koniec zimy i początek kalendarzowej wiosny, po drodze wypatrując jej śladów.Jak przystało na doskonałych detektywów, odnaleźli je w pierwszych wiosennych kwiatach, pączkach liści na drzewach i krzewach oraz w ciepłych promieniach słońca. Po powrocie do szkoły przedszkolaki i najmłodsi uczniowie włączyli się do „Turnieju kanapkowego”, który polegał na przygotowaniu zdrowych, smacznych