Świat poznajemy za pomocą zmysłów, a co jeśli jednego z nich brakuje? Jak funkcjonuje osoba niewidoma i czego potrzebuje, żeby jej życie było łatwiejsze? Tego na dzisiejszych zajęciach doświadczali uczniowie klasy III, którzy z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych próbowali za pomocą dotyku odgadnąć, jaki przedmiot trafił w ich ręce oraz czy łatwo jest dotrzeć do celu za pomocą wskazówek kolegi. Po obejrzeniu krótkiego filmu dotyczącego życia osoby niewidomej nabrali świadomości trudności, z jakimi przychodzi mierzyć się tym ludziom. Z chęcią również poznali specyfikę alfabetu Braille`a, próbując zaszyfrować nim swoje imię. Lekcja ta przypomniała uczniom, że osoby niewidome i słabowidzące są obecne w społeczeństwie i funkcjonują w nim na równi z osobami pełnosprawnymi.
„Gramatyka z pomysłem” - autorski projekt edukacyjny realizowany w klasie 2.
12.11.2024W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 2. biorą udział w projekcie edukacyjnym z zakresu edukacji polonistycznej pn. „Gramatyka z pomysłem” autorstwa p. Sylwii Banaś. Działania projektowe skupiają się na stopniowym i regularnym doskonaleniu umiejętności rozpoznawania poznanych części mowy poprzez zastosowanie w czasie zajęć różnorodnych gier i zabaw angażujących uczniów. Radość płynąca z aktywności dziecięcej czyni naukę gramatyki w początkowym etapie kształcenia dużo bardziej przyjazną, przyjemną i efektywną.8
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zdrowe Życie i Pierwsza Pomoc dla Przedszkolaka”
12.11.2024Oddział przedszkolny realizuje Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zdrowe Życie i Pierwsza Pomoc dla Przedszkolaka”.
Dzieci zrealizowały dziś pierwsze zadanie dotyczące zdrowego żywienia. Przygotowały pyszną owocową sałatkę oraz pełen witamin sok owocowo -warzywny.
3
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
11.11.20248 listopada uczniowie kl. IV w ramach obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania na godzinie wychowawczej najpierw obejrzeli edukacyjny film dotyczący zasad zdrowego odżywiania, a następnie sami przygotowali zdrowe, smaczne kanapki z dużą ilością warzyw.
Projekt „ZAWÓD ŻOŁNIERZ”
10.11.2024W czwartek 7 października 2024r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie. Spotkali się z uczniami klasy VII i VIII w ramach projektu „Zawód Żołnierz”, którego głównym celem jest popularyzowanie Sił Zbrojnych RP oraz jednostek organizacyjnych Resortu Obrony Narodowej wśród młodych ludzi i pokazanie młodzieży jakie możliwości kariery stwarza polska armia. Uczniowie zapoznali się również z ofertą edukacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej.
Mikołajkowa akcja charytatywna „Święty Mikołaj na Kresach 2024”
10.11.2024Jak co roku uczniowie naszej szkoły bardzo hojnie włączyli się do akcji mikołajkowej Święty Mikołaj na Kresach. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Towarzystwo Patriotyczne Kresy, które realizuje misję wsparcia naszych rodaków zamieszkujących na Kresach Wschodnich, a szczególnie Polaków mieszkających w obwodzie lwowskim na pogrążonej wojną Ukrainie oraz tych zamieszkujących Wileńszczyznę.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za duże zaangażowanie.
2
Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego w Przybynowie
10.11.20248.11.2024 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w wycieczce do Gospodarstwa Agroturystycznego „Agroskałka"w Przybynowie. Pobyt w gospodarstwie dostarczył przedszkolakom wspaniałych wrażeń. Dzieci miały okazję zobaczyć zwierzęta mieszkające na farmie takie jak: lamy, kozy, króliki, kaczki, czy też kangura. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci „wyczarowały” piękne kolorowe ziemniaczane ludki. Pełne pozytywnych wrażeń dzieci wróciły do przedszkola.
7
„Oto po 123 latach niewoli odrodziło się Państwo Polskie”.
09.11.2024Patriotyzm, to umiłowanie ojczyzny. Patriotyzm, to szacunek dla tradycji oraz historii swojego kraju. Jak stać się patriotą? Najlepiej uczyć się kochać swój kraj od dzieciństwa. Zainspirowani tą prawdą uczniowie naszej szkoły postanowili pokazać, jak ważne są dla nich obchody święta odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięli udział w uroczystym pochodzie ulicami naszej miejscowości, a po powrocie do placówki odśpiewali hymn państwowy inaugurujący uroczystą akademię z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, przygotowaną przez uczniów klas V, VI i VII. Szkolne obchody Święta 11 listopada są coroczną tradycją naszej szkoły.
7
Teatr Piasku
06.11.20246 listopada dzieci z klas 1-3 odwiedziły klub Politechnik, aby zobaczyć wspaniały spektakl "Mały Książę" w wykonaniu Teatru Piasku Tetiany Galistyny. Wraz z chłopcem podróżowały po planetach, spotykając wyjątkowych bohaterów i przeżywając niezwykłe przygody. To fantastyczne widowisko pełne dźwięków i kolorów dostarczyło uczniom ogrom wrażeń, a w głowach na zawsze pozostanie ważna sentencja, że "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu".
Udział uczniów w drugiej edycji edukacyjno- obronnego programu #Edukacjazwojskiem
06.11.20246 listopada to dla uczniów klas VI- VII Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Koninie dzień wypełniony wiedzą z zakresu bezpieczeństwa, obronności i umiejętności zachowania się w sytuacjach kryzysowych. Przeprowadzone przez żołnierzy Wojska Polskiego zajęcia, w ramach drugiej edycji edukacyjno- obronnego programu przygotowanego i realizowanego wspólnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej pn. „Edukacja z Wojskiem” przyczyniły się do zwiększenia wiedzy i umiejętności wśród uczniów niezbędnych w codziennym życiu, a także wywołały w nich wiele pozytywnych emocji.
1
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
05.11.2024Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają nas, wzruszają, bawią, ale także przekazują ważne prawdy życiowe. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola przebrane w piękne bajkowe stroje.
Uczniowie klasy ósmej , którzy tworzą Szkolne Koło Wolontariatu, czytali dzieciom bajki, pomagali rozwiązywać zagadki oraz bajkowe puzzle. Zabawom, konkursom, tańcom nie było końca.
Ten dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych, sprawił dzieciom wiele radości.
5
Dzień Dyni w klasie 1.
05.11.2024Uczniowie klasy 1. świętowali Dzień Dyni. Dzieci, ubrane na pomarańczowo, poznawały wielką różnorodność dyń i wzbogacały wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem oraz, że można z niej przygotować wiele pysznych dań. W tym dniu było wiele zabaw ruchowych. Na koniec świętowania pierwszoklasiści wykonali jesienne stroiki z dyń.
8
Udział uczniów w VI Powiatowym Konkursie Ortograficznym „Dyktando z Szancerem”
03.11.202429 października uzdolnieni językowo uczniowie klasy piątej – Filip Sojda i Jakub Marczyński reprezentowali naszą szkołę w konkursie ortograficznym „Dyktando z Szancerem”. Uczniowie rozwiązywali test ze znajomości zasad ortograficznych, pisali dyktando ze słuchu zawierające różne trudności ortograficzne, a także sprawdzające znajomość zasad interpunkcji. Cieszymy się, że chłopcy doskonalą swoje kompetencje językowe i propagują wśród uczniów poprawną polszczyznę. Dziękujemy i życzymy uczniom powodzenia!
🎃HALLOWEEN 🎃
02.11.2024Od wielu już lat 31 października obchodzone jest w Polsce halloween, zwyczaj związany z maskaradą. Odwieczna fascynacja tajemnymi siłami powoduje, że dzieci i dorośli przebierają się i zakładają maski, a potem spotykają, by wspólnie spędzić czas na zabawie. W wielu domach, kiedy zapada zmierzch, niespodziewanie pojawiają się: duchy, wampiry, pajęczyce, demony, czarownice, nietoperze lub szkielety i słychać słowa: „Cukierek albo psikus?”. Niesamowite wrażenie robią lampiony wykonane z dyni, a podświetlone, wyznaczają drogę, wędrującym w ten niezwykły wieczór, strasznym postaciom ze świata magii. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Koninie również postanowili spędzić ten wieczór na zabawie. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego została zorganizowana dyskoteka dla klas IV-VIII, podczas której przeprowadzono konkurs na najciekawsze przebranie. Nauczyciele oraz jury byli pod wrażeniem pomysłowości uczniów, każdorazowo nagradzanych brawami podczas prezentacji swojego stroju. Bardzo ciekawa była także charakteryzacja własnoręcznie wykonana przez naszych wychowanków. Dyskotekę można uznać za udaną, szczególnie że świetnie się bawili: wampir z ofiarą, pajęczyca z demonem czy czarownica ze szkieletem. Uczniowie, zmęczeni tańcami, ale bardzo zadowoleni z ciekawie spędzonego czasu wyszli ze szkoły, mając w planach kontynuację halloweenowej zabawy. Z pewnością niejeden mieszkaniec Konina usłyszał tego wieczora słowa: „Cukierek albo psikus!”28
Dzień Dyni w naszym przedszkolu
31.10.2024W naszym przedszkolu 31 października obchodzimy Dzień Dyni. Zbliża się już koniec jesiennych zbiorów, zatem to najlepszy czas, aby uhonorować królową warzyw, jaką jest Dynia. Dzieci wraz z rodzicami zadbały o to, aby tego dnia każdy przedszkolak miał choć jeden element garderoby w kolorze pomarańczowym. Przedszkolaki wykonały piękne i ciekawe prace plastyczne różnymi technikami, brały udział w licznych zabawach z udziałem dyni. Zwieńczeniem tego dnia był słodki pomarańczowy poczęstunek przygotowany przez Panią Annę Kawecką, za który serdecznie dziękujemy.
Ten dzień był pełen niezapomnianych wrażeń.
4
Wycieczka do kopalni soli w Bochni
30.10.202430.10.2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do kopalni soli w Bochni, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mieli okazję zapoznać się z niemal 800- letnią historią kopalni, odkrywać trudy pracy górników oraz legendy związane z jej powstaniem.
15
Podsumowanie Biegu Pamięci im. Karola Łąckiego
30.10.202419 października w konińskim parku- na dawnych włościach rodziny Łąckich odbyła się V edycja Biegu Pamięci im. Karola Łąckiego. Celem tego wydarzenia sportowego było upowszechnienie postaci ważnej nie tylko dla Konina, ale również dla całej Gminy Rędziny, jak też ościennych miejscowości. Głównym koordynatorem i pomysłodawcą corocznie organizowanej imprezy był nauczyciel wychowania fizycznego SP im. Marii Konopnickiej w Koninie- Pan Dominik Glica. Niniejsze wydarzenie objęte zostało patronatem Wójta Gminy Rędziny Adama Jarugi. Bieg zabezpieczali strażacy z OSP Konin. Przy pięknej, słonecznej pogodzie i świetnej frekwencji odbyły się biegi w sześciu kategoriach wiekowych. Uczestniczyło w nich około 100 osób w wieku od 3 lat, które miały za zadanie pokonać, w zależności od kategorii, dystans od 300 do 1500 metrów. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal z podobizną Karola Łąckiego, a osoby, które zajęły trzy pierwsze miejsca w każdej z kategorii zostały nagrodzone statuetkami. Dekoracji zwycięzców dokonali obecni Radni Gminy Rędziny oraz przedstawiciele zaproszonych instytucji. Na koniec zmagań, pośród uczestników zostały rozlosowane nagrody rzeczowe. Szczególne podziękowania należą się: Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Rędzinach, Fundacji Cemex - budujemy przyszłość, Starostwu Powiatowemu w Częstochowie, Gminie Rędziny, Kole Gospodyń Wiejskich w Koninie - Koninianki, OSP w Koninie, OSP w Rędzinach, OSP
w Rudnikach, firmom: Wosana Turów, Andrzej Kosiński. Przetwórstwo mięsa, Damian Urbaniec Sklep spożywczo- przemysłowy, Marcin Nowak. Wyrób wędlin Cegielnia oraz Panu Adamowi Glapie, którzy udzielili wsparcia zarówno finansowego, jak i rzeczowego wydarzenia, a także pomogli w sprawnej i bezpiecznej organizacji biegu.11
KRAV MAGA - Zajęcia teoretyczno- praktyczne promujące ideę sportu w naszej szkole
30.10.202428 października gościliśmy w naszej szkole trenera samoobrony i systemu walki Krav maga, Pana Jarosława Nowickiego, który podczas spotkania opowiedział nam, jak ważne dla naszego zdrowia jest uprawianie sportu. Uczniowie poznali również typowe sprzęty służące do nauki samoobrony oraz ćwiczeń Krav maga. Szczególną radość sprawiło im założenie rękawic bokserskich oraz wykonywanie uderzeń w tarczę treningową. Pragniemy gorąco podziękować naszemu gościowi za przyczynienie się do kształtowania pozytywnych postaw prozdrowotnych wśród uczniów naszej szkoły!
10
Szkolna akcja „Znicze pamięci”
30.10.20244Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył go na 1 listopada papież Grzegorz IV. Kościół wspomina w tym dniu nie tylko oficjalnie uznanych świętych, ale także wszystkich zmarłych, których życie nacechowane było świętością. 31 października, w wigilię Wszystkich Świętych, uczniowie najstarszej klasy naszej szkoły wraz z nauczycielem historii p. A. Górniewicz oraz opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu – p. A. Biernacką – Francik na cmentarzu w Rędzinach uczcili chwilą ciszy pamięć bestialsko zamordowanych przez okupantów w czasie II wojny światowej mieszkańców Rudnik i okolic, a także bohaterów lokalnych – Stanisława Wiznera ps. „Huragan”, Bronisława Klimczaka ps. „Sokół”, Zofii Wiesławy Łęgowik, powstańców styczniowych - Konrada Korczaka Hubickiego, Feliksa Erazma Czakiego.
Wychowankowie oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas młodszych pod opieką swoich wychowawców odwiedzili z kolei grób Nieznanego Junaka w konińskim parku, gdzie modlitwą i zapaleniem zniczy uczcili pamięć jednego z bohaterów naszej wolności. Zapalenie zniczy na mogiłach ofiar i zasłużonych bohaterów to wyraz hołdu i szacunku dla Tych, którzy walczyli i ginęli w obronie naszej Ojczyzny.
Sukces uczennic w Wojewódzkim Konkursie Fotograficzno- Malarskim
25.10.2024W środę 22 października o godzinie 14:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Poczesnej, odbyło się rozdanie nagród w XXII edycji Wojewódzkiego Konkursu Fotograficzno - Malarskiego - „Architektura Mojego Krajobrazu”. Jego głównym celem było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na odbiór sztuki architektonicznej oraz propagowanie malarskich technik plastycznych. W konkursie wzięło udział 112 uczestników, którzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny. Wśród laureatów znalazły się trzy uczennice naszej szkoły. I tak oto:
W kategorii klas I-III
I miejsce - Lena Tkacz z klasy III
I miejsce - Anna Czajkowska z klasy III
W kategorii klas IV-VI
III miejsce - Alicja Urbaniec z klasy IV
Nasze młode artystki wykonały swoje prace na zajęciach plastycznych prowadzonych w ramach szkolnej świetlicy przez p. Anetę Biernacką - Francik.
Serdecznie gratulujemy utalentowanym uczennicom i życzymy dalszych sukcesów!
8
Międzynarodowy Dzień Niewidomych
13.11.2024Świat poznajemy za pomocą zmysłów, a co jeśli jednego z nich brakuje? Jak funkcjonuje osoba niewidoma i czego potrzebuje, żeby jej życie było łatwiejsze? Tego na dzisiejszych zajęciach doświadczali uczniowie klasy III, którzy z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych próbowali za pomocą dotyku odgadnąć, jaki przedmiot trafił w ich ręce oraz czy łatwo jest dotrzeć do celu za pomocą wskazówek kolegi. Po obejrzeniu krótkiego filmu dotyczącego życia osoby niewidomej nabrali świadomości trudności, z jakimi przychodzi mierzyć się tym ludziom. Z chęcią również poznali specyfikę alfabetu Braille`a, próbując zaszyfrować nim swoje imię. Lekcja ta przypomniała uczniom, że osoby niewidome i słabowidzące są obecne w społeczeństwie i funkcjonują w nim na równi z osobami pełnosprawnymi.
4
„Gramatyka z pomysłem” - autorski projekt edukacyjny realizowany w klasie 2.
12.11.2024W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 2. biorą udział w projekcie edukacyjnym z zakresu edukacji polonistycznej pn. „Gramatyka z pomysłem” autorstwa p. Sylwii Banaś. Działania projektowe skupiają się na stopniowym i regularnym doskonaleniu umiejętności rozpoznawania poznanych części mowy poprzez zastosowanie w czasie zajęć różnorodnych gier i zabaw angażujących uczniów. Radość płynąca z aktywności dziecięcej czyni naukę gramatyki w początkowym etapie kształcenia dużo bardziej przyjazną, przyjemną i efektywną.8
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zdrowe Życie i Pierwsza Pomoc dla Przedszkolaka”
12.11.2024Oddział przedszkolny realizuje Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zdrowe Życie i Pierwsza Pomoc dla Przedszkolaka”.
Dzieci zrealizowały dziś pierwsze zadanie dotyczące zdrowego żywienia. Przygotowały pyszną owocową sałatkę oraz pełen witamin sok owocowo -warzywny.
3
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
11.11.20248 listopada uczniowie kl. IV w ramach obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania na godzinie wychowawczej najpierw obejrzeli edukacyjny film dotyczący zasad zdrowego odżywiania, a następnie sami przygotowali zdrowe, smaczne kanapki z dużą ilością warzyw.
Projekt „ZAWÓD ŻOŁNIERZ”
10.11.2024W czwartek 7 października 2024r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie. Spotkali się z uczniami klasy VII i VIII w ramach projektu „Zawód Żołnierz”, którego głównym celem jest popularyzowanie Sił Zbrojnych RP oraz jednostek organizacyjnych Resortu Obrony Narodowej wśród młodych ludzi i pokazanie młodzieży jakie możliwości kariery stwarza polska armia. Uczniowie zapoznali się również z ofertą edukacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej.
Mikołajkowa akcja charytatywna „Święty Mikołaj na Kresach 2024”
10.11.2024Jak co roku uczniowie naszej szkoły bardzo hojnie włączyli się do akcji mikołajkowej Święty Mikołaj na Kresach. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Towarzystwo Patriotyczne Kresy, które realizuje misję wsparcia naszych rodaków zamieszkujących na Kresach Wschodnich, a szczególnie Polaków mieszkających w obwodzie lwowskim na pogrążonej wojną Ukrainie oraz tych zamieszkujących Wileńszczyznę.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za duże zaangażowanie.
2
Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego w Przybynowie
10.11.20248.11.2024 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w wycieczce do Gospodarstwa Agroturystycznego „Agroskałka"w Przybynowie. Pobyt w gospodarstwie dostarczył przedszkolakom wspaniałych wrażeń. Dzieci miały okazję zobaczyć zwierzęta mieszkające na farmie takie jak: lamy, kozy, króliki, kaczki, czy też kangura. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci „wyczarowały” piękne kolorowe ziemniaczane ludki. Pełne pozytywnych wrażeń dzieci wróciły do przedszkola.
7
„Oto po 123 latach niewoli odrodziło się Państwo Polskie”.
09.11.2024Patriotyzm, to umiłowanie ojczyzny. Patriotyzm, to szacunek dla tradycji oraz historii swojego kraju. Jak stać się patriotą? Najlepiej uczyć się kochać swój kraj od dzieciństwa. Zainspirowani tą prawdą uczniowie naszej szkoły postanowili pokazać, jak ważne są dla nich obchody święta odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięli udział w uroczystym pochodzie ulicami naszej miejscowości, a po powrocie do placówki odśpiewali hymn państwowy inaugurujący uroczystą akademię z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, przygotowaną przez uczniów klas V, VI i VII. Szkolne obchody Święta 11 listopada są coroczną tradycją naszej szkoły.
7
Teatr Piasku
06.11.20246 listopada dzieci z klas 1-3 odwiedziły klub Politechnik, aby zobaczyć wspaniały spektakl "Mały Książę" w wykonaniu Teatru Piasku Tetiany Galistyny. Wraz z chłopcem podróżowały po planetach, spotykając wyjątkowych bohaterów i przeżywając niezwykłe przygody. To fantastyczne widowisko pełne dźwięków i kolorów dostarczyło uczniom ogrom wrażeń, a w głowach na zawsze pozostanie ważna sentencja, że "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu".
Udział uczniów w drugiej edycji edukacyjno- obronnego programu #Edukacjazwojskiem
06.11.20246 listopada to dla uczniów klas VI- VII Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Koninie dzień wypełniony wiedzą z zakresu bezpieczeństwa, obronności i umiejętności zachowania się w sytuacjach kryzysowych. Przeprowadzone przez żołnierzy Wojska Polskiego zajęcia, w ramach drugiej edycji edukacyjno- obronnego programu przygotowanego i realizowanego wspólnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej pn. „Edukacja z Wojskiem” przyczyniły się do zwiększenia wiedzy i umiejętności wśród uczniów niezbędnych w codziennym życiu, a także wywołały w nich wiele pozytywnych emocji.
1
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
05.11.2024Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają nas, wzruszają, bawią, ale także przekazują ważne prawdy życiowe. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola przebrane w piękne bajkowe stroje.
Uczniowie klasy ósmej , którzy tworzą Szkolne Koło Wolontariatu, czytali dzieciom bajki, pomagali rozwiązywać zagadki oraz bajkowe puzzle. Zabawom, konkursom, tańcom nie było końca.
Ten dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych, sprawił dzieciom wiele radości.
5
Dzień Dyni w klasie 1.
05.11.2024Uczniowie klasy 1. świętowali Dzień Dyni. Dzieci, ubrane na pomarańczowo, poznawały wielką różnorodność dyń i wzbogacały wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem oraz, że można z niej przygotować wiele pysznych dań. W tym dniu było wiele zabaw ruchowych. Na koniec świętowania pierwszoklasiści wykonali jesienne stroiki z dyń.
8
Udział uczniów w VI Powiatowym Konkursie Ortograficznym „Dyktando z Szancerem”
03.11.202429 października uzdolnieni językowo uczniowie klasy piątej – Filip Sojda i Jakub Marczyński reprezentowali naszą szkołę w konkursie ortograficznym „Dyktando z Szancerem”. Uczniowie rozwiązywali test ze znajomości zasad ortograficznych, pisali dyktando ze słuchu zawierające różne trudności ortograficzne, a także sprawdzające znajomość zasad interpunkcji. Cieszymy się, że chłopcy doskonalą swoje kompetencje językowe i propagują wśród uczniów poprawną polszczyznę. Dziękujemy i życzymy uczniom powodzenia!
🎃HALLOWEEN 🎃
02.11.2024Od wielu już lat 31 października obchodzone jest w Polsce halloween, zwyczaj związany z maskaradą. Odwieczna fascynacja tajemnymi siłami powoduje, że dzieci i dorośli przebierają się i zakładają maski, a potem spotykają, by wspólnie spędzić czas na zabawie. W wielu domach, kiedy zapada zmierzch, niespodziewanie pojawiają się: duchy, wampiry, pajęczyce, demony, czarownice, nietoperze lub szkielety i słychać słowa: „Cukierek albo psikus?”. Niesamowite wrażenie robią lampiony wykonane z dyni, a podświetlone, wyznaczają drogę, wędrującym w ten niezwykły wieczór, strasznym postaciom ze świata magii. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Koninie również postanowili spędzić ten wieczór na zabawie. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego została zorganizowana dyskoteka dla klas IV-VIII, podczas której przeprowadzono konkurs na najciekawsze przebranie. Nauczyciele oraz jury byli pod wrażeniem pomysłowości uczniów, każdorazowo nagradzanych brawami podczas prezentacji swojego stroju. Bardzo ciekawa była także charakteryzacja własnoręcznie wykonana przez naszych wychowanków. Dyskotekę można uznać za udaną, szczególnie że świetnie się bawili: wampir z ofiarą, pajęczyca z demonem czy czarownica ze szkieletem. Uczniowie, zmęczeni tańcami, ale bardzo zadowoleni z ciekawie spędzonego czasu wyszli ze szkoły, mając w planach kontynuację halloweenowej zabawy. Z pewnością niejeden mieszkaniec Konina usłyszał tego wieczora słowa: „Cukierek albo psikus!”28
Dzień Dyni w naszym przedszkolu
31.10.2024W naszym przedszkolu 31 października obchodzimy Dzień Dyni. Zbliża się już koniec jesiennych zbiorów, zatem to najlepszy czas, aby uhonorować królową warzyw, jaką jest Dynia. Dzieci wraz z rodzicami zadbały o to, aby tego dnia każdy przedszkolak miał choć jeden element garderoby w kolorze pomarańczowym. Przedszkolaki wykonały piękne i ciekawe prace plastyczne różnymi technikami, brały udział w licznych zabawach z udziałem dyni. Zwieńczeniem tego dnia był słodki pomarańczowy poczęstunek przygotowany przez Panią Annę Kawecką, za który serdecznie dziękujemy.
Ten dzień był pełen niezapomnianych wrażeń.
4
Wycieczka do kopalni soli w Bochni
30.10.202430.10.2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do kopalni soli w Bochni, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mieli okazję zapoznać się z niemal 800- letnią historią kopalni, odkrywać trudy pracy górników oraz legendy związane z jej powstaniem.
15
Podsumowanie Biegu Pamięci im. Karola Łąckiego
30.10.202419 października w konińskim parku- na dawnych włościach rodziny Łąckich odbyła się V edycja Biegu Pamięci im. Karola Łąckiego. Celem tego wydarzenia sportowego było upowszechnienie postaci ważnej nie tylko dla Konina, ale również dla całej Gminy Rędziny, jak też ościennych miejscowości. Głównym koordynatorem i pomysłodawcą corocznie organizowanej imprezy był nauczyciel wychowania fizycznego SP im. Marii Konopnickiej w Koninie- Pan Dominik Glica. Niniejsze wydarzenie objęte zostało patronatem Wójta Gminy Rędziny Adama Jarugi. Bieg zabezpieczali strażacy z OSP Konin. Przy pięknej, słonecznej pogodzie i świetnej frekwencji odbyły się biegi w sześciu kategoriach wiekowych. Uczestniczyło w nich około 100 osób w wieku od 3 lat, które miały za zadanie pokonać, w zależności od kategorii, dystans od 300 do 1500 metrów. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal z podobizną Karola Łąckiego, a osoby, które zajęły trzy pierwsze miejsca w każdej z kategorii zostały nagrodzone statuetkami. Dekoracji zwycięzców dokonali obecni Radni Gminy Rędziny oraz przedstawiciele zaproszonych instytucji. Na koniec zmagań, pośród uczestników zostały rozlosowane nagrody rzeczowe. Szczególne podziękowania należą się: Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Rędzinach, Fundacji Cemex - budujemy przyszłość, Starostwu Powiatowemu w Częstochowie, Gminie Rędziny, Kole Gospodyń Wiejskich w Koninie - Koninianki, OSP w Koninie, OSP w Rędzinach, OSP
w Rudnikach, firmom: Wosana Turów, Andrzej Kosiński. Przetwórstwo mięsa, Damian Urbaniec Sklep spożywczo- przemysłowy, Marcin Nowak. Wyrób wędlin Cegielnia oraz Panu Adamowi Glapie, którzy udzielili wsparcia zarówno finansowego, jak i rzeczowego wydarzenia, a także pomogli w sprawnej i bezpiecznej organizacji biegu.11
KRAV MAGA - Zajęcia teoretyczno- praktyczne promujące ideę sportu w naszej szkole
30.10.202428 października gościliśmy w naszej szkole trenera samoobrony i systemu walki Krav maga, Pana Jarosława Nowickiego, który podczas spotkania opowiedział nam, jak ważne dla naszego zdrowia jest uprawianie sportu. Uczniowie poznali również typowe sprzęty służące do nauki samoobrony oraz ćwiczeń Krav maga. Szczególną radość sprawiło im założenie rękawic bokserskich oraz wykonywanie uderzeń w tarczę treningową. Pragniemy gorąco podziękować naszemu gościowi za przyczynienie się do kształtowania pozytywnych postaw prozdrowotnych wśród uczniów naszej szkoły!
10
Szkolna akcja „Znicze pamięci”
30.10.20244Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył go na 1 listopada papież Grzegorz IV. Kościół wspomina w tym dniu nie tylko oficjalnie uznanych świętych, ale także wszystkich zmarłych, których życie nacechowane było świętością. 31 października, w wigilię Wszystkich Świętych, uczniowie najstarszej klasy naszej szkoły wraz z nauczycielem historii p. A. Górniewicz oraz opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu – p. A. Biernacką – Francik na cmentarzu w Rędzinach uczcili chwilą ciszy pamięć bestialsko zamordowanych przez okupantów w czasie II wojny światowej mieszkańców Rudnik i okolic, a także bohaterów lokalnych – Stanisława Wiznera ps. „Huragan”, Bronisława Klimczaka ps. „Sokół”, Zofii Wiesławy Łęgowik, powstańców styczniowych - Konrada Korczaka Hubickiego, Feliksa Erazma Czakiego.
Wychowankowie oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas młodszych pod opieką swoich wychowawców odwiedzili z kolei grób Nieznanego Junaka w konińskim parku, gdzie modlitwą i zapaleniem zniczy uczcili pamięć jednego z bohaterów naszej wolności. Zapalenie zniczy na mogiłach ofiar i zasłużonych bohaterów to wyraz hołdu i szacunku dla Tych, którzy walczyli i ginęli w obronie naszej Ojczyzny.
Sukces uczennic w Wojewódzkim Konkursie Fotograficzno- Malarskim
25.10.2024W środę 22 października o godzinie 14:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Poczesnej, odbyło się rozdanie nagród w XXII edycji Wojewódzkiego Konkursu Fotograficzno - Malarskiego - „Architektura Mojego Krajobrazu”. Jego głównym celem było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na odbiór sztuki architektonicznej oraz propagowanie malarskich technik plastycznych. W konkursie wzięło udział 112 uczestników, którzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny. Wśród laureatów znalazły się trzy uczennice naszej szkoły. I tak oto:
W kategorii klas I-III
I miejsce - Lena Tkacz z klasy III
I miejsce - Anna Czajkowska z klasy III
W kategorii klas IV-VI
III miejsce - Alicja Urbaniec z klasy IV
Nasze młode artystki wykonały swoje prace na zajęciach plastycznych prowadzonych w ramach szkolnej świetlicy przez p. Anetę Biernacką - Francik.
Serdecznie gratulujemy utalentowanym uczennicom i życzymy dalszych sukcesów!
8
Międzynarodowy Dzień Niewidomych
Świat poznajemy za pomocą zmysłów, a co jeśli jednego z nich brakuje? Jak funkcjonuje osoba niewidoma i czego potrzebuje, żeby jej życie było łatwiejsze? Tego na dzisiejszych zajęciach doświadczali uczniowie klasy III, którzy z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych próbowali za pomocą dotyku odgadnąć, jaki przedmiot trafił w ich ręce oraz czy łatwo jest dotrzeć do celu za pomocą wskazówek kolegi. Po obejrzeniu krótkiego filmu dotyczącego życia osoby niewidomej nabrali świadomości trudności, z jakimi przychodzi mierzyć się tym ludziom. Z chęcią również poznali specyfikę alfabetu Braille`a, próbując zaszyfrować nim swoje imię. Lekcja ta przypomniała uczniom, że osoby niewidome i słabowidzące są obecne w społeczeństwie i funkcjonują w nim na równi z osobami pełnosprawnymi.
„Gramatyka z pomysłem” - autorski projekt edukacyjny realizowany w klasie 2.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 2. biorą udział w projekcie edukacyjnym z zakresu edukacji polonistycznej pn. „Gramatyka z pomysłem” autorstwa p. Sylwii Banaś. Działania projektowe skupiają się na stopniowym i regularnym doskonaleniu umiejętności rozpoznawania poznanych części mowy poprzez
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zdrowe Życie i Pierwsza Pomoc dla Przedszkolaka”
Oddział przedszkolny realizuje Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zdrowe Życie i Pierwsza Pomoc dla Przedszkolaka”.
Dzieci zrealizowały dziś pierwsze zadanie dotyczące zdrowego żywienia. Przygotowały pyszną owocową sałatkę oraz pełen witamin sok owocowo -warzywny.
3
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
8 listopada uczniowie kl. IV w ramach obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania na godzinie wychowawczej najpierw obejrzeli edukacyjny film dotyczący zasad zdrowego odżywiania, a następnie sami przygotowali zdrowe, smaczne kanapki z dużą ilością warzyw.
Projekt „ZAWÓD ŻOŁNIERZ”
W czwartek 7 października 2024r. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie. Spotkali się z uczniami klasy VII i VIII w ramach projektu „Zawód Żołnierz”, którego głównym celem jest popularyzowanie Sił Zbrojnych RP oraz jednostek organizacyjnych Resortu Obrony Narodowej wśród młodych ludzi i pokazanie młodzieży jakie możliwości kariery stwarza polska armia. Uczniowie zapoznali się również z ofertą edukacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej.
Mikołajkowa akcja charytatywna „Święty Mikołaj na Kresach 2024”
Jak co roku uczniowie naszej szkoły bardzo hojnie włączyli się do akcji mikołajkowej Święty Mikołaj na Kresach. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Towarzystwo Patriotyczne Kresy, które realizuje misję wsparcia naszych rodaków zamieszkujących na Kresach Wschodnich, a szczególnie Polaków mieszkających w obwodzie lwowskim na pogrążonej wojną Ukrainie oraz tych zamieszkujących Wileńszczyznę.
Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego w Przybynowie
8.11.2024 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w wycieczce do Gospodarstwa Agroturystycznego „Agroskałka"w Przybynowie. Pobyt w gospodarstwie dostarczył przedszkolakom wspaniałych wrażeń. Dzieci miały okazję zobaczyć zwierzęta mieszkające na farmie takie jak: lamy, kozy, króliki, kaczki, czy też kangura. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci „wyczarowały” piękne kolorowe ziemniaczane ludki. Pełne pozytywnych wrażeń dzieci wróciły do przedszkola.
„Oto po 123 latach niewoli odrodziło się Państwo Polskie”.
Patriotyzm, to umiłowanie ojczyzny. Patriotyzm, to szacunek dla tradycji oraz historii swojego kraju. Jak stać się patriotą? Najlepiej uczyć się kochać swój kraj od dzieciństwa. Zainspirowani tą prawdą uczniowie naszej szkoły postanowili pokazać, jak ważne są dla nich obchody święta odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięli udział w uroczystym pochodzie ulicami naszej miejscowości, a po powrocie do placówki odśpiewali hymn państwowy inaugurujący uroczystą akademię z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, przygotowaną przez uczniów klas V, VI i VII. Szkolne obchody Święta 11 listopada są coroczną tradycją naszej szkoły.
Teatr Piasku
6 listopada dzieci z klas 1-3 odwiedziły klub Politechnik, aby zobaczyć wspaniały spektakl "Mały Książę" w wykonaniu Teatru Piasku Tetiany Galistyny. Wraz z chłopcem podróżowały po planetach, spotykając wyjątkowych bohaterów i przeżywając niezwykłe przygody. To fantastyczne widowisko pełne dźwięków i kolorów dostarczyło uczniom ogrom wrażeń, a w głowach na zawsze pozostanie ważna sentencja, że "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu".
Udział uczniów w drugiej edycji edukacyjno- obronnego programu #Edukacjazwojskiem
6 listopada to dla uczniów klas VI- VII Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Koninie dzień wypełniony wiedzą z zakresu bezpieczeństwa, obronności i umiejętności zachowania się w sytuacjach kryzysowych. Przeprowadzone przez żołnierzy Wojska Polskiego zajęcia, w ramach drugiej edycji edukacyjno- obronnego programu przygotowanego i realizowanego wspólnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej pn. „Edukacja z Wojskiem” przyczyniły się do zwiększenia wiedzy i umiejętności wśród uczniów niezbędnych w codziennym życiu, a także wywołały w nich wiele pozytywnych emocji.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają nas, wzruszają, bawią, ale także przekazują ważne prawdy życiowe. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola przebrane w piękne bajkowe stroje.
Uczniowie klasy ósmej , którzy tworzą Szkolne Koło Wolontariatu, czytali dzieciom bajki, pomagali rozwiązywać zagadki oraz bajkowe puzzle. Zabawom, konkursom, tańcom nie było końca.
Dzień Dyni w klasie 1.
Uczniowie klasy 1. świętowali Dzień Dyni. Dzieci, ubrane na pomarańczowo, poznawały wielką różnorodność dyń i wzbogacały wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem oraz, że można z niej przygotować wiele pysznych dań. W tym dniu było wiele zabaw ruchowych. Na koniec świętowania pierwszoklasiści wykonali jesienne stroiki z dyń.
Udział uczniów w VI Powiatowym Konkursie Ortograficznym „Dyktando z Szancerem”
29 października uzdolnieni językowo uczniowie klasy piątej – Filip Sojda i Jakub Marczyński reprezentowali naszą szkołę w konkursie ortograficznym „Dyktando z Szancerem”. Uczniowie rozwiązywali test ze znajomości zasad ortograficznych, pisali dyktando ze słuchu zawierające różne trudności ortograficzne, a także sprawdzające znajomość zasad interpunkcji. Cieszymy się, że chłopcy doskonalą swoje kompetencje językowe i propagują wśród uczniów poprawną polszczyznę. Dziękujemy i życzymy uczniom powodzenia!
🎃HALLOWEEN 🎃
Od wielu już lat 31 października obchodzone jest w Polsce halloween, zwyczaj związany z maskaradą. Odwieczna fascynacja tajemnymi siłami powoduje, że dzieci i dorośli przebierają się i zakładają maski, a potem spotykają, by wspólnie spędzić czas na zabawie. W wielu domach, kiedy zapada zmierzch, nie
Dzień Dyni w naszym przedszkolu
W naszym przedszkolu 31 października obchodzimy Dzień Dyni. Zbliża się już koniec jesiennych zbiorów, zatem to najlepszy czas, aby uhonorować królową warzyw, jaką jest Dynia. Dzieci wraz z rodzicami zadbały o to, aby tego dnia każdy przedszkolak miał choć jeden element garderoby w kolorze pomarańczowym. Przedszkolaki wykonały piękne i ciekawe prace plastyczne różnymi technikami, brały udział w licznych zabawach z udziałem dyni. Zwieńczeniem tego dnia był słodki pomarańczowy poczęstunek przygotowany przez Panią Annę Kawecką, za który serdecznie dziękujemy.
Wycieczka do kopalni soli w Bochni
30.10.2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do kopalni soli w Bochni, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mieli okazję zapoznać się z niemal 800- letnią historią kopalni, odkrywać trudy pracy górników oraz legendy związane z jej powstaniem.
15
Podsumowanie Biegu Pamięci im. Karola Łąckiego
19 października w konińskim parku- na dawnych włościach rodziny Łąckich odbyła się V edycja Biegu Pamięci im. Karola Łąckiego. Celem tego wydarzenia sportowego było upowszechnienie postaci ważnej nie tylko dla Konina, ale również dla całej Gminy Rędziny, jak też ościennych miejscowości. Głównym koo
KRAV MAGA - Zajęcia teoretyczno- praktyczne promujące ideę sportu w naszej szkole
28 października gościliśmy w naszej szkole trenera samoobrony i systemu walki Krav maga, Pana Jarosława Nowickiego, który podczas spotkania opowiedział nam, jak ważne dla naszego zdrowia jest uprawianie sportu. Uczniowie poznali również typowe sprzęty służące do nauki samoobrony oraz ćwiczeń Krav maga. Szczególną radość sprawiło im założenie rękawic bokserskich oraz wykonywanie uderzeń w tarczę treningową. Pragniemy gorąco podziękować naszemu gościowi za przyczynienie się do kształtowania pozytywnych postaw prozdrowotnych wśród uczniów naszej szkoły!
Szkolna akcja „Znicze pamięci”
4Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył go na 1 listopada papież Grzegorz IV. Kościół wspomina w tym dniu nie tylko oficjalnie uznanych świętych, ale także wszystkich zmarłych, których życie nacechowane było świętością. 31 października, w wigilię Wszystkich Świętych, uczniowie najstarszej klasy naszej szkoły wraz z nauczycielem historii p. A. Górniewicz oraz opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu – p. A. Biernacką – Francik na cmentarzu w Rędzinach uczcili chwilą ciszy pamięć bestialsko zamordowanych przez okupantów w czasie II wojny światowej mieszkańców Rudnik i okolic, a także bohaterów lokalnych – Stanisława Wiznera ps. „Huragan”, Bronisława Klimczaka ps. „Sokół”, Zofii Wiesławy Łęgowik, powstańców styczniowych - Konrada Korczaka Hubickiego, Feliksa Erazma Czakiego.
Sukces uczennic w Wojewódzkim Konkursie Fotograficzno- Malarskim
W środę 22 października o godzinie 14:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Poczesnej, odbyło się rozdanie nagród w XXII edycji Wojewódzkiego Konkursu Fotograficzno - Malarskiego - „Architektura Mojego Krajobrazu”. Jego głównym celem było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na odbiór sztuki architektonicznej oraz propagowanie malarskich technik plastycznych. W konkursie wzięło udział 112 uczestników, którzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny. Wśród laureatów znalazły się trzy uczennice naszej szkoły. I tak oto: