Karnawał to pełna wrażeń, kolorów i zabaw tradycja. To wydarzenie jest doskonałą okazją do zabawy i integracji wśród dzieci, dostarcza wielu przeżyć i radości. Tak też było dzisiaj w naszej szkole. Z okazji walentynek w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej odbył się „Bal karnawałowy”, pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci z przedszkola i klas młodszych przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć wróżki, królewny, superbohaterów, Batmanów, policjantów, żołnierzy, co tworzyło wspaniałą atmosferę. Bal miał na celu kultywowanie tradycji, rozwijanie umiejętności społecznych i wspieranie pozytywnych relacji w grupie. Wszyscy bawili się wesoło. W trakcie zabawy odbywały się także różnorodne konkursy, które rozwijały refleks, angażowały dzieci i uatrakcyjniały bal. Uczniom, nauczycielom, Pani Dyrektor i pracownikom obsługi naszej szkoły, uczniowie klas starszych wręczyli kartki walentynkowe. Rodzicom dziękujemy za przygotowanie wspaniałych i barwnych strojów karnawałowych dla swoich dzieci, słodkich upominków i poczęstunku. Piękne zdjęcia będą przypominały nam miło spędzone chwile.
Wernisaż wystawy ,,Pieśń i Lud. Dziedzictwo Roty.”
14.02.2025W dniu 13 lutego 2025 r., o godz. 17 w Gminnym Ośrodku Kultury w Rędzinach miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy ,,Pieśń i Lud. Dziedzictwo Roty”. W wydarzeniu uczestniczyli: Wójt Gminy Rędziny, Przewodniczący Rady Gminy, radni i mieszkańcy. Szkołę Podstawową w Koninie, której patronką jest autorką Roty, Maria Konopnicka, reprezentowali: p. Dyrektor Beata Pruban, nauczyciele oraz uczniowie kl.IV i VI.
Wernisaż rozpoczął się od powitania obecnych przez J. Brzozowską- Ciurę, Dyrektora Gminnego Ośrodku Kultury w Rędzinach i wysłuchania krótkiego koncertu muzycznego. Następnie Stanisław Gmitruk, Prezes Oddziału Ludowego Towarzystwa Naukowo- Kulturalnego w Częstochowie przedstawił działalność wystawienniczą Towarzystwa, które w ciągu 27 lat istnienia wniosło istotny wkład w popularyzację polskiego dziedzictwa kulturowego, a Wiceprezes Mirosław Kula zaprezentował wiadomości dotyczące znaczenia Roty w historii Polski oraz podkreślił jej nieprzemijającą rolę w kształtowaniu postaw patriotycznych Polaków. Wszyscy obecni wysłuchali z zainteresowaniem również informacji i ciekawostek dotyczących życia i twórczości autorki Pieśni oraz obejrzeli slajdy ukazujące miejsca bliskie poetce i osoby mające wpływ na rozwój jej twórczości.
Na zakończenie Wójt Gminy Rędziny podkreślił znaczenie wystawy i jej wartość dla lokalnej społeczności oraz kultury narodowej.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Koninie z zaciekawieniem oglądali przygotowaną ekspozycję i byli dumni z tego, iż patronką ich szkoły jest poetka, która swoją miłość do ojczyzny, polskiej wsi i jej mieszkańców
wyraziła w przepiękny poetycki sposób. Będąc na wycieczce w Żarnowcu, mieli możliwość obejrzenia dworku M.Konopnickiej, przedmiotów codziennego użytku należących do autorki Roty, różnych pamiątek i podziękowań od narodu polskiego. Nasza szkoła propaguje twórczość M. Konopnickiej, organizując już od 6 lat ogólnopolski konkurs literacki ,,Zainspirowani twórczością M.Konopnickiek...”, zachęcając tym samym do poznawania mniej popularnych utworów autorki i rozwijania własnej twórczości literackiej.
Dla szkolnej społeczności udział w wernisażu stał się okazją do przypomnienia i pogłębienia wiedzy na temat patronki Szkoły Podstawowej w Koninie oraz skłonił do refleksji, że nigdy nie należy rezygnować z marzeń i mimo przeciwności losu, wytrwale dążyć do celu.
Sukces ucznia klasy 3. w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym!
10.02.2025Jest nam bardzo miło poinformować, że uczeń naszej szkoły Mateusz Kępski z klasy 3. został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pn. „Ekomisja na talerzu!”, zorganizowanym przez Federację Banków Żywności oraz sieć sklepów LIDL Polska.
Konkurs został przeprowadzony w ramach projektu „Ekomisja w podstawówkach”, a zadaniem uczestnika było zilustrowanie zdrowej przekąski. Konkurencja była ogromna ponieważ nadesłano 1500 prac z całej Polski!
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
"Nauczanie ku przyszłości"
05.02.2025Szkoła XXI w. stoi przed wieloma wyzwaniami. W dynamicznie zmieniającym się świecie nie jest łatwe przygotowanie dzieci i młodzieży do dorosłego życia, pełnego nowych technologii i ciągłych przemian społeczno- gospodarczych. Dlatego współczesna edukacja skupia się na kształceniu kompetencji kluczowych, np.: cyfrowych, matematycznych, społecznych.
W Szkole Podstawowej w Koninie uczniowie mają możliwość wszechstronnego rozwoju poprzez zdobywanie i uzupełnianie wiedzy oraz
kształcenie kompetencji kluczowych. Realizację tych zadań ułatwiają pomoce wykorzystywane do pracy na lekcjach, zajęciach realizowanych w ramach projektu „Szkoła przyszłością dla wszystkich” oraz w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych:
-monitor interaktywny TIK,
- magiczna ściana z programem do gier zręcznościowych, sportowych, edukacyjnych,
- zestaw do eksperymentów,
- zestaw do zajęć z matematyki,
- program do integracji sensorycznej,
- pomoce do terapii dysleksji rozwojowej,
- multimedialne programy z ćwiczeniami z obszaru polonistycznego, matematycznego,
- materiały plastyczne, książki popularnonaukowe z zakresu geografii, przyrody, kultury, zbiory baśni europejskich.
Ponadto właściwe działania organizacyjne oraz umiejętność współpracy Pani Dyrektor z rodzicami zaowocowały doposażeniem szkoły w laptopy wykorzystywane na różnych zajęciach, nie tylko informatycznych.
Dzięki uprzejmości jednego z rodziców otrzymaliśmy od firmy ZF Friedrichshafen AG laptopy Lenovo ThinkPad wraz z klawiaturami i myszkami. Obecnie każdy uczeń ma możliwość wykonania ćwiczeń interaktywnych na osobnym urządzeniu, dzięki czemu przyswojenie wiedzy i nabycie nowych umiejętności staje się łatwiejsze, a proces dydaktyczny efektywniejszy.
Zarówno Panią Dyrektor jak i nauczycieli cieszy fakt, iż wykorzystanie na zajęciach różnych pomocy i nowoczesnych technologii ułatwia zrozumienie abstrakcyjnych pojęć, angażuje uczniów w proces lekcyjny oraz pomaga w zdobywaniu wiedzy i opanowaniu nowych umiejętności.
„Celem edukacji jest przygotowanie ludzi, aby mogli żyć pełnią życia”.
-John Dewey
👏👏👏Sukces uczniów klasy 5. 👏👏👏
28.01.2025Miło jest nam poinformować Państwa o wspaniałych sukcesach utalentowanych uczniów klasy piątej. W XV Literacko – Plastycznym Konkursie „Klik – wykorzystaj TIK, czyli… bohater literacki w świecie nowych technologii”, praca Jana Drogosza, który przygotował komiks na podstawie „Chłopców z Placu Broni”, zaskakująco zmieniając fabułę powieści i wprowadzając nowe technologie, zdobyła największe uznanie jury, Jan zajął I miejsce, natomiast Ernest Waszczyk, tworząc historyjkę komiksową o przygodach Piotra - bohatera książki „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”, korzystającego z Internetu, zdobył równie zaszczytne II miejsce. Chłopcy przygotowując prace konkursowe, wykazali się talentem i inwencją twórczą. Dziękujemy i gratulujemy Uczniom sukcesów! Życzymy kolejnych imponujących osiągnięć!
„Dziś dla babci słońce mam i całuski dla dziadziusia”
24.01.2025Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzy się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dzieci z przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Przedszkolaki zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce. W wyjątkowej atmosferze wnuczęta wystąpiły przed bliskimi, następnie zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość cierpliwość i zrozumienie.
Szczęśliwe twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwilę spędzone z wnukami.
4
Sukces naszych uczniów!
09.01.2025Jest nam bardzo miło poinformować, iż uczniowie naszej szkoły Alicja Urbaniec z klasy IV oraz Hubert Banasik z klasy III zdobyli pierwsze miejsce w III Edycji Powiatowego Konkursu Plastyczno - Przyrodniczego „Niedźwiedź w Polsce i na świecie”, którego organizatorem był Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 6 w Częstochowie. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice płaskiej, przedstawiającej niedźwiedzie. Hubert namalował pandę wielką natomiast Alicja niedźwiedzia brunatnego.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
„Kolęda na niebie, kolęda na ziemi...”- wieczór kolęd i pastorałek w oddziale przedszkolnym
18.12.2024Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny dla każdego. To chwile, które kojarzą się z ciepłem rodzinnym, wspólnym kolędowaniem przy wigilijnym stole. Podtrzymując bożonarodzeniową tradycję, dzieci z oddziału przedszkolnego zaprosiły swoich bliskich na wieczór kolęd i pastorałek. W magicznym nastroju, przy blasku świec, dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalno - taneczne. Nie zapomniały również o świątecznych upominkach dla swoich rodziców.
To był wyjątkowy, świąteczny wieczór.
Dziękujemy rodzicom za obecność i przygotowanie słodkiego poczęstunku.
6
Spotkanie wigilijne uczniów naszej szkoły
15.12.2024Zapach choinki unoszący się w powietrzu, cichy głos kolędy rozbrzmiewający dookoła, wszystko to tworzy nastrój zbliżających się świat Bożego Narodzenia. W tym świątecznym nastroju, w piątek, odbyło się spotkanie opłatkowe uczniów naszej szkoły. Przy śpiewie kolęd, pod opieką pani mgr Kamili Tomczyk, uczniowie celebrowali wspólny czas obdarowując się prezentami przygotowanymi przez Świętego Mikołaja.
11
,,Opłatkowe spotkanie w Koninie- magia świąt Bożego Narodzenia”
14.12.2024Każdego roku, w wigilijny wieczór czekamy z niecierpliwością na pojawienie się pierwszej gwiazdki, aby podzielić się opłatkiem z najbliższymi, złożyć życzenia, a potem pójść na pasterkę i powitać nowonarodzone dzieciątko. Zanim jednak nadejdzie 24 grudnia, spotkania wigilijne odbywają sie w szkołach, miejscach pracy, grupach środowiskowych. Corocznie w Koninie takie spotkania są organizowane przez Radę Sołecką w budynku OSP. W tym roku miało ono miejsce 10 grudnia. W uroczystości wzięli udział: ks.Ryszard Siuta, Wójt Gminy Rędziny Adam Jaruga, sekretarz Gminy Agnieszka Olszewska, Przewodniczący Rady Gminy Mateusz Dzwonnik, dyrektor Szkoły Podstawowej Beata Pruban, mieszkańcy Konina, nauczyciele i uczniowie. Po powitaniu obecnych przez Przewodniczącą Rady Sołeckiej Mirosławę Michalak, ks.Ryszard odczytal fragment Pisma Świętego o narodzinach Jezusa Chrystusa i poświęcił opłatki przeznaczone na wigilijną kolację. Następnie wszyscy obejrzeli przedstawienie w wykonaniu uczniów kl. I-VIII SP w Koninie, przygotowane pod kierunkiem p. Alicji Piwowarczyk i Sylwii Banaś. Piękne wykonanie pastorałek przez uczniów kl. I- III było zasługą wychowawców: Kamili Tomczyk, Sylwii Banaś, Eweliny Wypych. Autorką oryginalnej dekoracji była p. AnetaBiernacka- Francik, a efektami specjalnymi, nagłośnieniem i świetlnymi dekoracjami zajął się p.Dominik Glica.
Uczniowie zaprezentowali obecnym spektakl, który bawił, uczył i zmuszał do refleksji. Czy w codziennym zabieganiu pamiętamy, co stanowi istotę spotkań przy wigilijnym stole? Czy dzieci znają tradycje związane z Bożym Narodzeniem? Czy patrzymy na potrzeby innych ludzi, a może skupiamy się wyłącznie na własnych problemach? Rodzina, która przygotowywała się do uroczystej kolacji, w końcu zrozumiała, co jest w życiu ważne: miłość, dobroć, szacunek do drugiego człowieka wzajemna pomoc, dostrzeganie problemów innych ludzi.Dopiero wtedy rodzice i dzieci zobaczyli narodziny Jezusa Chrystusa, a w ich sercach i w rodzinie zagościła miłość. Przytłumione światła lampionów, niezwykły taniec Śnieżynek i Aniołów, refleksyjne teksty poetyckie oraz muzyczne spowodowały, że wszyscy obecni odczuli bardzo mocno magię świąt Bożego Narodzenia i zrozumieli, że tkwi ona przede wszystkim w bliskości, dobroci, serdeczności oraz miłości, którą się nawzajem obdarzamy i zaczynamy dostrzegać wokół siebie. Od nas samych tylko zależy, czy Boże Narodzenie będziemy obchodzić raz w roku, czy postaramy się, aby było codziennie.
,,Cicha noc,święta noc
Pokój niesie ludziom wszem...”
9
Jakub Marczyński laureatem konkursu powiatowego!
13.12.2024Serdecznie gratulujemy wspaniałego sukcesu uczniowi naszej szkoły Jakubowi Marczyńskiemu z klasy V. Jakub został Laureatem II miejsca Powiatowego Konkursu Plastyczno – Literackiego „Trochę o Sienkiewiczu…”. Praca, którą przygotował, wykazując się dużą znajomością twórczości Henryka Sienkiewicza, pomysłowością, talentem literackim i zdolnościami plastycznymi, została bardzo wysoko oceniona przez Jury. Dziękujemy i życzymy Jakubowi powodzenia w kolejnych konkursach!
Powiatowy Konkurs Wiedzy o Sporcie „Historia Polskiej Piłki Siatkowej"
12.12.20245 grudnia br. na terenie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Koninie odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Sporcie pn. „Historia Polskiej Piłki Siatkowej", którego głównym celem było zachęcenie uczniów do rozwijania swoich pasji w zakresie sportu. Zadaniem konkursowym, z którym musieli zmierzyć się uczestnicy- uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych powiatu częstochowskiego, było rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań wiedzy o historii polskiej piłki siatkowej. Po dokonaniu oceny prac i przeprowadzonej dogrywce, komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców oraz przyznała nagrody wyróżnienia pozostałym.
Z przyjemnością informujemy, iż spośród wszystkich uczestników, absolutnie niepokonanym okazał się uczeń Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Rzerzęczycach - Borys DERDA. 🥇🏆🥇
Laureatem drugiej nagrody została uczennica Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Pułaskiego w Rędzinach - Paulina OCIEPA, która również wykazała się rozległą wiedzą na temat polskiej piłki siatkowej. 🥈🏆🥈
Trzecie miejsce przypadło Bartoszowi BŁASZCZYKOWI, uczniowi Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudnikach. 🥉🏆🥉
Serdecznie gratulujemy i składamy wyrazy uznania!
Pragniemy gorąco podziękować Panu Mariuszowi Kowalikowi, kory przyjął zaproszenie do pracy w komisji konkursowej i zaszczycił nas swoją obecnością.
Składamy również najszczersze podziękowania wszystkim sponsorom: Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rędzinach, Starostwu Powiatowemu w Częstochowie, panu Piotrowi Kupcowi oraz Kawiarence Tazza, którzy wsparciem finansowym i rzeczowym przyczynili się do radości i satysfakcji wszystkich uczestników konkursu.
1
Literacki sukces naszej uczennicy Zuzi Biel
11.12.20249 grudnia 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Częstochowie miało miejsce uroczyste wręczenie nagród uczestnikom IV edycji powiatowego konkursu ,,Opowieść Wigilijna". W gronie laureatów znalazła się uczennica kl.VI Szkoły Podstawowej w Koninie Zuzanna Biel, która napisała opowiadanie pt. ,,Magiczne święta- zwierzęta mówią ludzkim głosem.” Zuzia w przepiękny sposób pokazała magię świąt Bożego Narodzenia i dobroć, która się budzi w człowieku w wigilijny wieczór.
Zuziu, rozwijaj swój literacki talent, wzruszaj i baw kolejnymi opowieściami.
Gratulujemy!
Podsumowanie VIII Powiatowego Konkursu Plastycznego „Cztery pory roku oczami dziecka”
11.12.2024W poniedziałek, 9 grudnia 2024r. W Starostwie Powiatowym w Częstochowie odbyło się uroczyste podsumowanie VIII Powiatowego Konkursu Plastycznego „Cztery Pory Roku Oczami Dziecka” , który to swoim patronatem objął Starosta Częstochowski Krzysztof Smela.
Na konkurs nadesłano aż 410 prac, które oceniono w pięciu kategoriach: wiosna, lato, jesień, zima oraz cztery pory roku w jednej pracy.
Jesteśmy niezwykle dumnie z faktu, iż pośród laureatów znalazło się czterech uczniów naszej szkoły.
I tak oto:
Kategoria lato:
I miejsce - Sabina Smaga z klasy IV
Kategoria wiosna:
II miejsce - Kacper Ziętal z klasy I
Kategoria jesień - II miejsce Hubert Banasik z klasy III
Kategoria 4 w 1 - Zuzanna Ziętal z klasy IV.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Zakończenie akcji charytatywnej dla zwierząt
07.12.2024Szkolne Koło Wolontariatu serdecznie dziękuje wszystkim uczniom i rodzicom za aktywny udział w tegorocznej zbiórce karmy. Całości zgromadzonych środków została przekazana do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie przy ulicy Gilowej 44/46.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
07.12.20245 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, czyli obchodzone corocznie święto wolontariuszy i organizacji, które zajmują się wolontariatem na całym świecie. Jest to doskonała okazja, żeby pokazać wszystkim, jak dużą rolę odgrywają ludzie zaangażowani w pracę społeczną na rzecz innych. To także dobry moment, aby zachęcić tych, którzy stoją z boku do działania. Dlatego właśnie w tym dniu, uczniowie naszej szkoły bliżej przyjrzeli się pracy wolontariuszy i zgłębili tajnik wolontariatu.
Mikołajki- czas magii i niespodzianek!
06.12.2024Wizyta św. Mikołaja to najbardziej wyczekiwane wydarzenie dla dzieci. W tym roku również Mikołaj nie zawiódł naszych wychowanków i zawitał do szkoły. Przywitany przez dzieci piosenką, wręczał prezenty i robił z nimi pamiątkowe zdjęcia. Ciepłe słowa Mikołaja i piękne podarunki wzbudziły w najmłodszych radość i rozpoczęły magiczny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.
14
Zajęcia teatralne
05.12.2024Uczniowie naszej szkoły z klas młodszych – pierwszej i trzeciej z okazji mikołajek przygotowali swoim młodszym koleżankom i kolegom z przedszkola miłą niespodziankę. Zaprezentowali Im dzisiaj inscenizację pięknej baśni braci Grimm Śpiąca Królewna. W rolę narratora wcielił się uczeń klasy piątej – Ernest Waszczyk. Młodzi aktorzy przedstawienie przygotowywali na zajęciach świetlicowych prowadzonych przez p. A. Górniewicz. Śpiąca Królewna to piękna opowieść pełna magii, mówiąca o wytrwałości i mocy prawdziwej miłości, podkreślająca przy tym triumf dobra nad złem. Występ uczniów był bardzo udany, młodzi adepci sztuki teatralnej wspaniale zagrali swoje role, wystąpili w ślicznych strojach przygotowanych przez rodziców. Piękna scenografia i oprawa muzyczna dodały uroku przedstawieniu i pozwoliły uzyskać niepowtarzalny nastrój. Występ bardzo spodobał się przedszkolakom, którzy z uwagą i skupieniem oglądali przedstawienie.
Gratulujemy utalentowanym uczniom prezentacji i czekamy na kolejne.
4
🎭🎭🎭Bal karnawałowy 🎭🎭🎭
15.02.2025Karnawał to pełna wrażeń, kolorów i zabaw tradycja. To wydarzenie jest doskonałą okazją do zabawy i integracji wśród dzieci, dostarcza wielu przeżyć i radości. Tak też było dzisiaj w naszej szkole. Z okazji walentynek w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej odbył się „Bal karnawałowy”, pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci z przedszkola i klas młodszych przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć wróżki, królewny, superbohaterów, Batmanów, policjantów, żołnierzy, co tworzyło wspaniałą atmosferę. Bal miał na celu kultywowanie tradycji, rozwijanie umiejętności społecznych i wspieranie pozytywnych relacji w grupie. Wszyscy bawili się wesoło. W trakcie zabawy odbywały się także różnorodne konkursy, które rozwijały refleks, angażowały dzieci i uatrakcyjniały bal. Uczniom, nauczycielom, Pani Dyrektor i pracownikom obsługi naszej szkoły, uczniowie klas starszych wręczyli kartki walentynkowe. Rodzicom dziękujemy za przygotowanie wspaniałych i barwnych strojów karnawałowych dla swoich dzieci, słodkich upominków i poczęstunku. Piękne zdjęcia będą przypominały nam miło spędzone chwile.
12
Wernisaż wystawy ,,Pieśń i Lud. Dziedzictwo Roty.”
14.02.2025W dniu 13 lutego 2025 r., o godz. 17 w Gminnym Ośrodku Kultury w Rędzinach miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy ,,Pieśń i Lud. Dziedzictwo Roty”. W wydarzeniu uczestniczyli: Wójt Gminy Rędziny, Przewodniczący Rady Gminy, radni i mieszkańcy. Szkołę Podstawową w Koninie, której patronką jest autorką Roty, Maria Konopnicka, reprezentowali: p. Dyrektor Beata Pruban, nauczyciele oraz uczniowie kl.IV i VI.
Wernisaż rozpoczął się od powitania obecnych przez J. Brzozowską- Ciurę, Dyrektora Gminnego Ośrodku Kultury w Rędzinach i wysłuchania krótkiego koncertu muzycznego. Następnie Stanisław Gmitruk, Prezes Oddziału Ludowego Towarzystwa Naukowo- Kulturalnego w Częstochowie przedstawił działalność wystawienniczą Towarzystwa, które w ciągu 27 lat istnienia wniosło istotny wkład w popularyzację polskiego dziedzictwa kulturowego, a Wiceprezes Mirosław Kula zaprezentował wiadomości dotyczące znaczenia Roty w historii Polski oraz podkreślił jej nieprzemijającą rolę w kształtowaniu postaw patriotycznych Polaków. Wszyscy obecni wysłuchali z zainteresowaniem również informacji i ciekawostek dotyczących życia i twórczości autorki Pieśni oraz obejrzeli slajdy ukazujące miejsca bliskie poetce i osoby mające wpływ na rozwój jej twórczości.
Na zakończenie Wójt Gminy Rędziny podkreślił znaczenie wystawy i jej wartość dla lokalnej społeczności oraz kultury narodowej.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Koninie z zaciekawieniem oglądali przygotowaną ekspozycję i byli dumni z tego, iż patronką ich szkoły jest poetka, która swoją miłość do ojczyzny, polskiej wsi i jej mieszkańców
wyraziła w przepiękny poetycki sposób. Będąc na wycieczce w Żarnowcu, mieli możliwość obejrzenia dworku M.Konopnickiej, przedmiotów codziennego użytku należących do autorki Roty, różnych pamiątek i podziękowań od narodu polskiego. Nasza szkoła propaguje twórczość M. Konopnickiej, organizując już od 6 lat ogólnopolski konkurs literacki ,,Zainspirowani twórczością M.Konopnickiek...”, zachęcając tym samym do poznawania mniej popularnych utworów autorki i rozwijania własnej twórczości literackiej.
Dla szkolnej społeczności udział w wernisażu stał się okazją do przypomnienia i pogłębienia wiedzy na temat patronki Szkoły Podstawowej w Koninie oraz skłonił do refleksji, że nigdy nie należy rezygnować z marzeń i mimo przeciwności losu, wytrwale dążyć do celu.
Sukces ucznia klasy 3. w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym!
10.02.2025Jest nam bardzo miło poinformować, że uczeń naszej szkoły Mateusz Kępski z klasy 3. został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pn. „Ekomisja na talerzu!”, zorganizowanym przez Federację Banków Żywności oraz sieć sklepów LIDL Polska.
Konkurs został przeprowadzony w ramach projektu „Ekomisja w podstawówkach”, a zadaniem uczestnika było zilustrowanie zdrowej przekąski. Konkurencja była ogromna ponieważ nadesłano 1500 prac z całej Polski!
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
"Nauczanie ku przyszłości"
05.02.2025Szkoła XXI w. stoi przed wieloma wyzwaniami. W dynamicznie zmieniającym się świecie nie jest łatwe przygotowanie dzieci i młodzieży do dorosłego życia, pełnego nowych technologii i ciągłych przemian społeczno- gospodarczych. Dlatego współczesna edukacja skupia się na kształceniu kompetencji kluczowych, np.: cyfrowych, matematycznych, społecznych.
W Szkole Podstawowej w Koninie uczniowie mają możliwość wszechstronnego rozwoju poprzez zdobywanie i uzupełnianie wiedzy oraz
kształcenie kompetencji kluczowych. Realizację tych zadań ułatwiają pomoce wykorzystywane do pracy na lekcjach, zajęciach realizowanych w ramach projektu „Szkoła przyszłością dla wszystkich” oraz w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych:
-monitor interaktywny TIK,
- magiczna ściana z programem do gier zręcznościowych, sportowych, edukacyjnych,
- zestaw do eksperymentów,
- zestaw do zajęć z matematyki,
- program do integracji sensorycznej,
- pomoce do terapii dysleksji rozwojowej,
- multimedialne programy z ćwiczeniami z obszaru polonistycznego, matematycznego,
- materiały plastyczne, książki popularnonaukowe z zakresu geografii, przyrody, kultury, zbiory baśni europejskich.
Ponadto właściwe działania organizacyjne oraz umiejętność współpracy Pani Dyrektor z rodzicami zaowocowały doposażeniem szkoły w laptopy wykorzystywane na różnych zajęciach, nie tylko informatycznych.
Dzięki uprzejmości jednego z rodziców otrzymaliśmy od firmy ZF Friedrichshafen AG laptopy Lenovo ThinkPad wraz z klawiaturami i myszkami. Obecnie każdy uczeń ma możliwość wykonania ćwiczeń interaktywnych na osobnym urządzeniu, dzięki czemu przyswojenie wiedzy i nabycie nowych umiejętności staje się łatwiejsze, a proces dydaktyczny efektywniejszy.
Zarówno Panią Dyrektor jak i nauczycieli cieszy fakt, iż wykorzystanie na zajęciach różnych pomocy i nowoczesnych technologii ułatwia zrozumienie abstrakcyjnych pojęć, angażuje uczniów w proces lekcyjny oraz pomaga w zdobywaniu wiedzy i opanowaniu nowych umiejętności.
„Celem edukacji jest przygotowanie ludzi, aby mogli żyć pełnią życia”.
-John Dewey
👏👏👏Sukces uczniów klasy 5. 👏👏👏
28.01.2025Miło jest nam poinformować Państwa o wspaniałych sukcesach utalentowanych uczniów klasy piątej. W XV Literacko – Plastycznym Konkursie „Klik – wykorzystaj TIK, czyli… bohater literacki w świecie nowych technologii”, praca Jana Drogosza, który przygotował komiks na podstawie „Chłopców z Placu Broni”, zaskakująco zmieniając fabułę powieści i wprowadzając nowe technologie, zdobyła największe uznanie jury, Jan zajął I miejsce, natomiast Ernest Waszczyk, tworząc historyjkę komiksową o przygodach Piotra - bohatera książki „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”, korzystającego z Internetu, zdobył równie zaszczytne II miejsce. Chłopcy przygotowując prace konkursowe, wykazali się talentem i inwencją twórczą. Dziękujemy i gratulujemy Uczniom sukcesów! Życzymy kolejnych imponujących osiągnięć!
„Dziś dla babci słońce mam i całuski dla dziadziusia”
24.01.2025Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzy się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dzieci z przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Przedszkolaki zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce. W wyjątkowej atmosferze wnuczęta wystąpiły przed bliskimi, następnie zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość cierpliwość i zrozumienie.
Szczęśliwe twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwilę spędzone z wnukami.
4
Sukces naszych uczniów!
09.01.2025Jest nam bardzo miło poinformować, iż uczniowie naszej szkoły Alicja Urbaniec z klasy IV oraz Hubert Banasik z klasy III zdobyli pierwsze miejsce w III Edycji Powiatowego Konkursu Plastyczno - Przyrodniczego „Niedźwiedź w Polsce i na świecie”, którego organizatorem był Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 6 w Częstochowie. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice płaskiej, przedstawiającej niedźwiedzie. Hubert namalował pandę wielką natomiast Alicja niedźwiedzia brunatnego.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
„Kolęda na niebie, kolęda na ziemi...”- wieczór kolęd i pastorałek w oddziale przedszkolnym
18.12.2024Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny dla każdego. To chwile, które kojarzą się z ciepłem rodzinnym, wspólnym kolędowaniem przy wigilijnym stole. Podtrzymując bożonarodzeniową tradycję, dzieci z oddziału przedszkolnego zaprosiły swoich bliskich na wieczór kolęd i pastorałek. W magicznym nastroju, przy blasku świec, dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalno - taneczne. Nie zapomniały również o świątecznych upominkach dla swoich rodziców.
To był wyjątkowy, świąteczny wieczór.
Dziękujemy rodzicom za obecność i przygotowanie słodkiego poczęstunku.
6
Spotkanie wigilijne uczniów naszej szkoły
15.12.2024Zapach choinki unoszący się w powietrzu, cichy głos kolędy rozbrzmiewający dookoła, wszystko to tworzy nastrój zbliżających się świat Bożego Narodzenia. W tym świątecznym nastroju, w piątek, odbyło się spotkanie opłatkowe uczniów naszej szkoły. Przy śpiewie kolęd, pod opieką pani mgr Kamili Tomczyk, uczniowie celebrowali wspólny czas obdarowując się prezentami przygotowanymi przez Świętego Mikołaja.
11
,,Opłatkowe spotkanie w Koninie- magia świąt Bożego Narodzenia”
14.12.2024Każdego roku, w wigilijny wieczór czekamy z niecierpliwością na pojawienie się pierwszej gwiazdki, aby podzielić się opłatkiem z najbliższymi, złożyć życzenia, a potem pójść na pasterkę i powitać nowonarodzone dzieciątko. Zanim jednak nadejdzie 24 grudnia, spotkania wigilijne odbywają sie w szkołach, miejscach pracy, grupach środowiskowych. Corocznie w Koninie takie spotkania są organizowane przez Radę Sołecką w budynku OSP. W tym roku miało ono miejsce 10 grudnia. W uroczystości wzięli udział: ks.Ryszard Siuta, Wójt Gminy Rędziny Adam Jaruga, sekretarz Gminy Agnieszka Olszewska, Przewodniczący Rady Gminy Mateusz Dzwonnik, dyrektor Szkoły Podstawowej Beata Pruban, mieszkańcy Konina, nauczyciele i uczniowie. Po powitaniu obecnych przez Przewodniczącą Rady Sołeckiej Mirosławę Michalak, ks.Ryszard odczytal fragment Pisma Świętego o narodzinach Jezusa Chrystusa i poświęcił opłatki przeznaczone na wigilijną kolację. Następnie wszyscy obejrzeli przedstawienie w wykonaniu uczniów kl. I-VIII SP w Koninie, przygotowane pod kierunkiem p. Alicji Piwowarczyk i Sylwii Banaś. Piękne wykonanie pastorałek przez uczniów kl. I- III było zasługą wychowawców: Kamili Tomczyk, Sylwii Banaś, Eweliny Wypych. Autorką oryginalnej dekoracji była p. AnetaBiernacka- Francik, a efektami specjalnymi, nagłośnieniem i świetlnymi dekoracjami zajął się p.Dominik Glica.
Uczniowie zaprezentowali obecnym spektakl, który bawił, uczył i zmuszał do refleksji. Czy w codziennym zabieganiu pamiętamy, co stanowi istotę spotkań przy wigilijnym stole? Czy dzieci znają tradycje związane z Bożym Narodzeniem? Czy patrzymy na potrzeby innych ludzi, a może skupiamy się wyłącznie na własnych problemach? Rodzina, która przygotowywała się do uroczystej kolacji, w końcu zrozumiała, co jest w życiu ważne: miłość, dobroć, szacunek do drugiego człowieka wzajemna pomoc, dostrzeganie problemów innych ludzi.Dopiero wtedy rodzice i dzieci zobaczyli narodziny Jezusa Chrystusa, a w ich sercach i w rodzinie zagościła miłość. Przytłumione światła lampionów, niezwykły taniec Śnieżynek i Aniołów, refleksyjne teksty poetyckie oraz muzyczne spowodowały, że wszyscy obecni odczuli bardzo mocno magię świąt Bożego Narodzenia i zrozumieli, że tkwi ona przede wszystkim w bliskości, dobroci, serdeczności oraz miłości, którą się nawzajem obdarzamy i zaczynamy dostrzegać wokół siebie. Od nas samych tylko zależy, czy Boże Narodzenie będziemy obchodzić raz w roku, czy postaramy się, aby było codziennie.
,,Cicha noc,święta noc
Pokój niesie ludziom wszem...”
9
Jakub Marczyński laureatem konkursu powiatowego!
13.12.2024Serdecznie gratulujemy wspaniałego sukcesu uczniowi naszej szkoły Jakubowi Marczyńskiemu z klasy V. Jakub został Laureatem II miejsca Powiatowego Konkursu Plastyczno – Literackiego „Trochę o Sienkiewiczu…”. Praca, którą przygotował, wykazując się dużą znajomością twórczości Henryka Sienkiewicza, pomysłowością, talentem literackim i zdolnościami plastycznymi, została bardzo wysoko oceniona przez Jury. Dziękujemy i życzymy Jakubowi powodzenia w kolejnych konkursach!
Powiatowy Konkurs Wiedzy o Sporcie „Historia Polskiej Piłki Siatkowej"
12.12.20245 grudnia br. na terenie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Koninie odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Sporcie pn. „Historia Polskiej Piłki Siatkowej", którego głównym celem było zachęcenie uczniów do rozwijania swoich pasji w zakresie sportu. Zadaniem konkursowym, z którym musieli zmierzyć się uczestnicy- uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych powiatu częstochowskiego, było rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań wiedzy o historii polskiej piłki siatkowej. Po dokonaniu oceny prac i przeprowadzonej dogrywce, komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców oraz przyznała nagrody wyróżnienia pozostałym.
Z przyjemnością informujemy, iż spośród wszystkich uczestników, absolutnie niepokonanym okazał się uczeń Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Rzerzęczycach - Borys DERDA. 🥇🏆🥇
Laureatem drugiej nagrody została uczennica Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Pułaskiego w Rędzinach - Paulina OCIEPA, która również wykazała się rozległą wiedzą na temat polskiej piłki siatkowej. 🥈🏆🥈
Trzecie miejsce przypadło Bartoszowi BŁASZCZYKOWI, uczniowi Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudnikach. 🥉🏆🥉
Serdecznie gratulujemy i składamy wyrazy uznania!
Pragniemy gorąco podziękować Panu Mariuszowi Kowalikowi, kory przyjął zaproszenie do pracy w komisji konkursowej i zaszczycił nas swoją obecnością.
Składamy również najszczersze podziękowania wszystkim sponsorom: Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rędzinach, Starostwu Powiatowemu w Częstochowie, panu Piotrowi Kupcowi oraz Kawiarence Tazza, którzy wsparciem finansowym i rzeczowym przyczynili się do radości i satysfakcji wszystkich uczestników konkursu.
1
Literacki sukces naszej uczennicy Zuzi Biel
11.12.20249 grudnia 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Częstochowie miało miejsce uroczyste wręczenie nagród uczestnikom IV edycji powiatowego konkursu ,,Opowieść Wigilijna". W gronie laureatów znalazła się uczennica kl.VI Szkoły Podstawowej w Koninie Zuzanna Biel, która napisała opowiadanie pt. ,,Magiczne święta- zwierzęta mówią ludzkim głosem.” Zuzia w przepiękny sposób pokazała magię świąt Bożego Narodzenia i dobroć, która się budzi w człowieku w wigilijny wieczór.
Zuziu, rozwijaj swój literacki talent, wzruszaj i baw kolejnymi opowieściami.
Gratulujemy!
Podsumowanie VIII Powiatowego Konkursu Plastycznego „Cztery pory roku oczami dziecka”
11.12.2024W poniedziałek, 9 grudnia 2024r. W Starostwie Powiatowym w Częstochowie odbyło się uroczyste podsumowanie VIII Powiatowego Konkursu Plastycznego „Cztery Pory Roku Oczami Dziecka” , który to swoim patronatem objął Starosta Częstochowski Krzysztof Smela.
Na konkurs nadesłano aż 410 prac, które oceniono w pięciu kategoriach: wiosna, lato, jesień, zima oraz cztery pory roku w jednej pracy.
Jesteśmy niezwykle dumnie z faktu, iż pośród laureatów znalazło się czterech uczniów naszej szkoły.
I tak oto:
Kategoria lato:
I miejsce - Sabina Smaga z klasy IV
Kategoria wiosna:
II miejsce - Kacper Ziętal z klasy I
Kategoria jesień - II miejsce Hubert Banasik z klasy III
Kategoria 4 w 1 - Zuzanna Ziętal z klasy IV.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Zakończenie akcji charytatywnej dla zwierząt
07.12.2024Szkolne Koło Wolontariatu serdecznie dziękuje wszystkim uczniom i rodzicom za aktywny udział w tegorocznej zbiórce karmy. Całości zgromadzonych środków została przekazana do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie przy ulicy Gilowej 44/46.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
07.12.20245 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, czyli obchodzone corocznie święto wolontariuszy i organizacji, które zajmują się wolontariatem na całym świecie. Jest to doskonała okazja, żeby pokazać wszystkim, jak dużą rolę odgrywają ludzie zaangażowani w pracę społeczną na rzecz innych. To także dobry moment, aby zachęcić tych, którzy stoją z boku do działania. Dlatego właśnie w tym dniu, uczniowie naszej szkoły bliżej przyjrzeli się pracy wolontariuszy i zgłębili tajnik wolontariatu.
Mikołajki- czas magii i niespodzianek!
06.12.2024Wizyta św. Mikołaja to najbardziej wyczekiwane wydarzenie dla dzieci. W tym roku również Mikołaj nie zawiódł naszych wychowanków i zawitał do szkoły. Przywitany przez dzieci piosenką, wręczał prezenty i robił z nimi pamiątkowe zdjęcia. Ciepłe słowa Mikołaja i piękne podarunki wzbudziły w najmłodszych radość i rozpoczęły magiczny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.
14
Zajęcia teatralne
05.12.2024Uczniowie naszej szkoły z klas młodszych – pierwszej i trzeciej z okazji mikołajek przygotowali swoim młodszym koleżankom i kolegom z przedszkola miłą niespodziankę. Zaprezentowali Im dzisiaj inscenizację pięknej baśni braci Grimm Śpiąca Królewna. W rolę narratora wcielił się uczeń klasy piątej – Ernest Waszczyk. Młodzi aktorzy przedstawienie przygotowywali na zajęciach świetlicowych prowadzonych przez p. A. Górniewicz. Śpiąca Królewna to piękna opowieść pełna magii, mówiąca o wytrwałości i mocy prawdziwej miłości, podkreślająca przy tym triumf dobra nad złem. Występ uczniów był bardzo udany, młodzi adepci sztuki teatralnej wspaniale zagrali swoje role, wystąpili w ślicznych strojach przygotowanych przez rodziców. Piękna scenografia i oprawa muzyczna dodały uroku przedstawieniu i pozwoliły uzyskać niepowtarzalny nastrój. Występ bardzo spodobał się przedszkolakom, którzy z uwagą i skupieniem oglądali przedstawienie.
Gratulujemy utalentowanym uczniom prezentacji i czekamy na kolejne.
4
🎭🎭🎭Bal karnawałowy 🎭🎭🎭
Karnawał to pełna wrażeń, kolorów i zabaw tradycja. To wydarzenie jest doskonałą okazją do zabawy i integracji wśród dzieci, dostarcza wielu przeżyć i radości. Tak też było dzisiaj w naszej szkole. Z okazji walentynek w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej odbył się „Bal karnawałowy”, pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci z przedszkola i klas młodszych przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć wróżki, królewny, superbohaterów, Batmanów, policjantów, żołnierzy, co tworzyło wspaniałą atmosferę. Bal miał na celu kultywowanie tradycji, rozwijanie umiejętności społecznych i wspieranie pozytywnych relacji w grupie. Wszyscy bawili się wesoło. W trakcie zabawy odbywały się także różnorodne konkursy, które rozwijały refleks, angażowały dzieci i uatrakcyjniały bal. Uczniom, nauczycielom, Pani Dyrektor i pracownikom obsługi naszej szkoły, uczniowie klas starszych wręczyli
Wernisaż wystawy ,,Pieśń i Lud. Dziedzictwo Roty.”
W dniu 13 lutego 2025 r., o godz. 17 w Gminnym Ośrodku Kultury w Rędzinach miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy ,,Pieśń i Lud. Dziedzictwo Roty”. W wydarzeniu uczestniczyli: Wójt Gminy Rędziny, Przewodniczący Rady Gminy, radni i mieszkańcy. Szkołę Podstawową w Koninie, której patronką jest autorką Roty, Maria Konopnicka, reprezentowali: p. Dyrektor Beata Pruban, nauczyciele oraz uczniowie kl.IV i VI.
Sukces ucznia klasy 3. w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym!
Jest nam bardzo miło poinformować, że uczeń naszej szkoły Mateusz Kępski z klasy 3. został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pn. „Ekomisja na talerzu!”, zorganizowanym przez Federację Banków Żywności oraz sieć sklepów LIDL Polska.
Konkurs został przeprowadzony w ramach projektu „Ekomisja w podstawówkach”, a zadaniem uczestnika było zilustrowanie zdrowej przekąski. Konkurencja była ogromna ponieważ nadesłano 1500 prac z całej Polski!
"Nauczanie ku przyszłości"
Szkoła XXI w. stoi przed wieloma wyzwaniami. W dynamicznie zmieniającym się świecie nie jest łatwe przygotowanie dzieci i młodzieży do dorosłego życia, pełnego nowych technologii i ciągłych przemian społeczno- gospodarczych. Dlatego współczesna edukacja skupia się na kształceniu kompetencji kluczowych, np.: cyfrowych, matematycznych, społecznych.
W Szkole Podstawowej w Koninie uczniowie mają możliwość wszechstronnego rozwoju poprzez zdobywanie i uzupełnianie wiedzy oraz
kształcenie kompetencji kluczowych. Realizację tych zadań ułatwiają pomoce wykorzystywane do pracy na lekcjach, zajęciach realizowanych w ramach projektu „Szkoła przyszłością dla wszystkich” oraz w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych:
-monitor interaktywny TIK,
- magiczna ściana z programem do gier zręcznościowych, sportowych, edukacyjnych,
- zestaw do eksperymentów,
- zestaw do zajęć z matematyki,
- pr
👏👏👏Sukces uczniów klasy 5. 👏👏👏
Miło jest nam poinformować Państwa o wspaniałych sukcesach utalentowanych uczniów klasy piątej. W XV Literacko – Plastycznym Konkursie „Klik – wykorzystaj TIK, czyli… bohater literacki w świecie nowych technologii”, praca Jana Drogosza, który przygotował komiks na podstawie „Chłopców z Placu Broni”, zaskakująco zmieniając fabułę powieści i wprowadzając nowe technologie, zdobyła największe uznanie jury, Jan zajął I miejsce, natomiast Ernest Waszczyk, tworząc historyjkę komiksową o przygodach Piotra - bohatera książki „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”, korzystającego z Internetu, zdobył równie zaszczytne II miejsce. Chłopcy przygotowując prace konkursowe, wykazali się talentem i inwencją twórczą. Dziękujemy i gratulujemy Uczniom sukcesów! Życzymy kolejnych imponujących osiągnięć!
„Dziś dla babci słońce mam i całuski dla dziadziusia”
Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzy się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dzieci z przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Przedszkolaki zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce. W wyjątkowej atmosferze wnuczęta wystąpiły przed bliskimi, następnie zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość cierpliwość i zrozumienie.
Sukces naszych uczniów!
Jest nam bardzo miło poinformować, iż uczniowie naszej szkoły Alicja Urbaniec z klasy IV oraz Hubert Banasik z klasy III zdobyli pierwsze miejsce w III Edycji Powiatowego Konkursu Plastyczno - Przyrodniczego „Niedźwiedź w Polsce i na świecie”, którego organizatorem był Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 6 w Częstochowie. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice płaskiej, przedstawiającej niedźwiedzie. Hubert namalował pandę wielką natomiast Alicja niedźwiedzia brunatnego.
„Kolęda na niebie, kolęda na ziemi...”- wieczór kolęd i pastorałek w oddziale przedszkolnym
Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny dla każdego. To chwile, które kojarzą się z ciepłem rodzinnym, wspólnym kolędowaniem przy wigilijnym stole. Podtrzymując bożonarodzeniową tradycję, dzieci z oddziału przedszkolnego zaprosiły swoich bliskich na wieczór kolęd i pastorałek. W magicznym nastroju, przy blasku świec, dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalno - taneczne. Nie zapomniały również o świątecznych upominkach dla swoich rodziców.
Spotkanie wigilijne uczniów naszej szkoły
Zapach choinki unoszący się w powietrzu, cichy głos kolędy rozbrzmiewający dookoła, wszystko to tworzy nastrój zbliżających się świat Bożego Narodzenia. W tym świątecznym nastroju, w piątek, odbyło się spotkanie opłatkowe uczniów naszej szkoły. Przy śpiewie kolęd, pod opieką pani mgr Kamili Tomczyk, uczniowie celebrowali wspólny czas obdarowując się prezentami przygotowanymi przez Świętego Mikołaja.
,,Opłatkowe spotkanie w Koninie- magia świąt Bożego Narodzenia”
Każdego roku, w wigilijny wieczór czekamy z niecierpliwością na pojawienie się pierwszej gwiazdki, aby podzielić się opłatkiem z najbliższymi, złożyć życzenia, a potem pójść na pasterkę i powitać nowonarodzone dzieciątko. Zanim jednak nadejdzie 24 grudnia, spotkania wigilijne odbywają sie w szkołach, miejscach pracy, grupach środowiskowych. Corocznie w Koninie takie spotkania są organizowane przez Radę Sołecką w budynku OSP. W tym roku miało ono miejsce 10 grudnia. W uroczystości wzięli udział: ks.Ryszard Siuta, Wójt Gminy Rędziny Adam Jaruga, sekretarz Gminy Agnieszka Olszewska, Przewodniczący Rady Gminy Mateusz Dzwonnik, dyrektor Szkoły Podstawowej Beata Pruban, mieszkańcy Konina, nauczyciele i uczniowie. Po powitaniu obecnych przez Przewodniczącą Rady Sołeckiej Mirosławę Michalak, ks.Ryszard odczytal fragment Pisma Świętego o narodzinach Jezusa Chrystusa i poświęcił opłatki przeznaczo
Jakub Marczyński laureatem konkursu powiatowego!
Serdecznie gratulujemy wspaniałego sukcesu uczniowi naszej szkoły Jakubowi Marczyńskiemu z klasy V. Jakub został Laureatem II miejsca Powiatowego Konkursu Plastyczno – Literackiego „Trochę o Sienkiewiczu…”. Praca, którą przygotował, wykazując się dużą znajomością twórczości Henryka Sienkiewicza, pomysłowością, talentem literackim i zdolnościami plastycznymi, została bardzo wysoko oceniona przez Jury. Dziękujemy i życzymy Jakubowi powodzenia w kolejnych konkursach!
Powiatowy Konkurs Wiedzy o Sporcie „Historia Polskiej Piłki Siatkowej"
5 grudnia br. na terenie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Koninie odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Sporcie pn. „Historia Polskiej Piłki Siatkowej", którego głównym celem było zachęcenie uczniów do rozwijania swoich pasji w zakresie sportu. Zadaniem konkursowym, z którym musieli zmierzyć się uczestnicy- uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych powiatu częstochowskiego, było rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań wiedzy o historii polskiej piłki siatkowej. Po dokonaniu oceny prac i przeprowadzonej dogrywce, komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców oraz przyznała nagrody wyróżnienia pozostałym.
Literacki sukces naszej uczennicy Zuzi Biel
9 grudnia 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Częstochowie miało miejsce uroczyste wręczenie nagród uczestnikom IV edycji powiatowego konkursu ,,Opowieść Wigilijna". W gronie laureatów znalazła się uczennica kl.VI Szkoły Podstawowej w Koninie Zuzanna Biel, która napisała opowiadanie pt. ,,Magiczne święta- zwierzęta mówią ludzkim głosem.” Zuzia w przepiękny sposób pokazała magię świąt Bożego Narodzenia i dobroć, która się budzi w człowieku w wigilijny wieczór.
Podsumowanie VIII Powiatowego Konkursu Plastycznego „Cztery pory roku oczami dziecka”
W poniedziałek, 9 grudnia 2024r. W Starostwie Powiatowym w Częstochowie odbyło się uroczyste podsumowanie VIII Powiatowego Konkursu Plastycznego „Cztery Pory Roku Oczami Dziecka” , który to swoim patronatem objął Starosta Częstochowski Krzysztof Smela.
Na konkurs nadesłano aż 410 prac, które oceniono w pięciu kategoriach: wiosna, lato, jesień, zima oraz cztery pory roku w jednej pracy.
Zakończenie akcji charytatywnej dla zwierząt
Szkolne Koło Wolontariatu serdecznie dziękuje wszystkim uczniom i rodzicom za aktywny udział w tegorocznej zbiórce karmy. Całości zgromadzonych środków została przekazana do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie przy ulicy Gilowej 44/46.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, czyli obchodzone corocznie święto wolontariuszy i organizacji, które zajmują się wolontariatem na całym świecie. Jest to doskonała okazja, żeby pokazać wszystkim, jak dużą rolę odgrywają ludzie zaangażowani w pracę społeczną na rzecz innych. To także dobry moment, aby zachęcić tych, którzy stoją z boku do działania. Dlatego właśnie w tym dniu, uczniowie naszej szkoły bliżej przyjrzeli się pracy wolontariuszy i zgłębili tajnik wolontariatu.
Mikołajki- czas magii i niespodzianek!
Wizyta św. Mikołaja to najbardziej wyczekiwane wydarzenie dla dzieci. W tym roku również Mikołaj nie zawiódł naszych wychowanków i zawitał do szkoły. Przywitany przez dzieci piosenką, wręczał prezenty i robił z nimi pamiątkowe zdjęcia. Ciepłe słowa Mikołaja i piękne podarunki wzbudziły w najmłodszych radość i rozpoczęły magiczny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.
Zajęcia teatralne
Uczniowie naszej szkoły z klas młodszych – pierwszej i trzeciej z okazji mikołajek przygotowali swoim młodszym koleżankom i kolegom z przedszkola miłą niespodziankę. Zaprezentowali Im dzisiaj inscenizację pięknej baśni braci Grimm Śpiąca Królewna. W rolę narratora wcielił się uczeń klasy piątej – Ernest Waszczyk. Młodzi aktorzy przedstawienie przygotowywali na zajęciach świetlicowych prowadzonych przez p. A. Górniewicz. Śpiąca Królewna to piękna opowieść pełna magii, mówiąca o wytrwałości i mocy prawdziwej miłości, podkreślająca przy tym triumf dobra nad złem. Występ uczniów był bardzo udany, młodzi adepci sztuki teatralnej wspaniale zagrali swoje role, wystąpili w ślicznych strojach przygotowanych przez rodziców. Piękna scenografia i oprawa muzyczna dodały uroku przedstawieniu i pozwoliły uzyskać niepowtarzalny nastrój. Występ bardzo spodobał się przedszkolakom, którzy z uwagą i skupien